Když se chystáte na dovolenou do Bulharska a máte v sobě již 22 dní první dávku vakcíny proti nemoci covid-19, tak se na cestu vydejte. Po pátečním jednání v Sofii to uvedl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD).

„Děláme vše pro to, aby čeští občané mohli do Bulharska cestovat tak, jak byli zvyklí,“ nechal se slyšet Kulhánek po jednáních s tamním ministrem zahraničí Svetlanem Stoevem a ministryní cestovního ruchu Stelou Baltovovou.

O věci bude v nejbližších dnech jednat ještě expertní komise. „Rozhodnutí nechci předjímat, ale bulharský náměstek ministerstva zdravotnictví mi velmi výrazně naznačil, že odpověď na naši žádost bude pozitivní,“ dodal Kulhánek.

Pokud Bulharsko toto opatření schválí, vyhnou se Češi testu i karanténě také po návratu do vlasti z dovolené.

Nyní při vstupu vyžadují bulharské úřady negativní PCR test, kerý ale nesmí být starší než 72 hodin, v případě antigenního testu je to 48 hodin. Vyhnout se povinnému testu nebo karanténě dosud mohli pouze ti, jimž uplynula dvoutýdenní od druhé vakcíny, nebo osoby, které v posledních šesti měsících covid-19 prodělaly. Děti do pěti let nemusejí již nyní předkládat žádné potvrzení.

(SCa)

Komentáře