Podľa spoločnosti Pfizer/BioNTech je proti tomuto variantu účinná najmä tretia očkovacia dávka, vďaka ktorej sa protilátky v tele zaočkovaného zvýšia až päť až desaťnásobne viac.

Delta variant bol prvykrát identifikovaný v Juhoafrickej republike a aktuálne sa nachádza už aj na Slovensku. Predpokladá sa, že práve tento variant bude v nasledujúcom období dominantný na celom svete.

Spoločnosť plánuje podať výsledky svojho niekoľkomesačného výskumu aj Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a Európskej agentúre pre lieky (EMA), ktoré následne zvážia možnosť očkovania treťou dávkou pre tých, ktorí boli zaočkovaní vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech.

Spoločnosť predpokladá a aktuálne aj skúma fakt, že ich vakcína bude vysoko účinná aj počas tretej vlny koronavírusu.

Spoločnosť však priznala, že v nemeckom závode BioNTech-u sa aktuálne vyvíja aj nová vakcína, účinná primárne na nový variant koronavírusu. Jej klinické testovania sa majú začať realizovať už koncom tohto leta.

Spoločnosť aktuálne prezentuje možnosť, že očkovanie treťou dávkou by bolo najvhodnejšie po 6-12 mesiacoch po podaní tretej dávky vakcíny. Výskumy preukázali, že protilátky v tele zaočkovaných klesli výrazne po druhej vakcíne. Spoločnosť upozorňuje aj na výskyt nových, aktuálne neznámych poddruhov koronavírusu.

Viac info na mysmezeny.sk

Komentáře