Thelotornis capensis je vědecký název hada, kterého sa povedlo ošetřovatelům Safari Parku Dvůr Králové odchovat a je to mimořádný úspěch. Jde o osm mláďat vzácného jedovatého hada liánovce kapského. V Podkrkonoší se vylíhla už matka mláďat.
Jak uvádí samotná zoo na svém webu, osm mláďat nyní zdárně roste v zázemí pavilonu Vodní světy. „Daří se jim výborně. Ochotně přijímají malé žabky, gekony a výjimečně i malé rybky,“ popisuje ošetřovatel Martin Smrček, který o jedovaté liánovce pečuje už od roku 2015, kdy do safari parku přišla první zvířata přímo z Jihoafrické republiky. Tam se živí především drobnými plazy.
Samice snesla vajíčka přímo v teráriu, kde si na ně vybudovala zvláštní prostor přímo v substrátu. Ošetřovatelé vejce následně umístili do inkubátoru, v němž se po dvou měsících vývoje vylíhla. V inkubátoru se nyní vyvíjí ještě snůška další samice.
Rodiče malých liánovců mohou návštěvníci pozorovat v jednom z terárií expozice Jedovatá Afrika, protože tento druh obývá deštné lesy, křovinaté savany, vinice, plantáže Jižní Afriky. Matka mláďat se už vylíhla ve Dvoře Králové. „Rozmnožení těchto náročných plazů v druhé generaci potvrzuje, že jsme problematiku zvládli. To je mimořádné cenné a důležité,“ doplňuje Martin Smrček. Safari park byl v roce 2017 první evropskou zoo, která v chovu uspěla. Dodnes jde o raritní úspěch.
Samotný chov je přitom obtížný. Protože liánovci žijí v podmínkách se střídavým klimatem, simulují jim ošetřovatelé zimu tím, že je na dva měsíce přestěhují do chlazené místnosti. Chov provází i další úskalí. Liánovci mají zadní jedové zuby a poměrně prudký jed – na ten navíc neexistuje antisérum. „Zejména dospělí jsou vcelku agresivní. Pokud s nimi musíme manipulovat, vždy tak děláme v kevlarových bezpečnostních rukavicích,“ popisuje Martin Smrček.
Také díky sledování vývoje mláďat Martina Smrčka s týmem dalších odborníků a pečlivému zapisování všech údajů se povedlo doplnit o životě liánovců řadu zajímavých informací – původně se například uvádělo, že mláďata se rodí až o třetinu delší, než je realita.
Tento méně známý had má mimořádně štíhlé tělo, což mu umožňuje obratně se pohybovat ve větvích stromů. Patří mezi užovky. Aktivní je ve dne. Má zadní jedové zuby. Jeho uštknutí způsobuje rozklad krve kořisti. Dosud nebyl objeven protijed, jedinou pomocí je krevní transfuze.
(foto: safaripark.cz)