Jourová ať raději nečte. „Klaus udělal dobře, když je vyhodil.“ Profesor Kiszelly o médiích a zahraničním vlivu v Maďarsku. Věci, které v Česku zatím nezazněly

Eurokomisařka Věra Jourová jednou prohlásila, že Maďarsko se vzdaluje evropským hodnotám. Jourová také kritizuje údajně chybějící svobodu médií a nedostatečnou úroveň demokracie v zemi. Co vy sám považujete za ony „evropské hodnoty“?

Samozřejmě jsou všechny zahrnuty v článku 2 Lisabonské smlouvy. Pokud se půjdete projít kousek odsud do ulice Nádor útca, najdete tam vysokou školu Central European University (dále CEU, pozn. red.). Měl byste si ji vyfotit, protože stále funguje. V té ulici také stojí nový dům, v něm, v nejvyšším patře, má luxusní byt pan Alex Soros (syn George Sorose, pozn. red.).

Ale pojďme zpět, všichni samozřejmě sdílíme ony hodnoty zmiňované v článku 2 Lisabonské smlouvy. Je ovšem zajímavé, jakým jazykem politici mluví – plurál v první osobě – „naše“ hodnoty. A dále tyto své hodnoty nevysvětlují, jeden by si myslel, že se odkazují na onen článek 2, ale víte, každý má nějaké hodnoty. Já se například domnívám, že my dva máme společné hodnoty, například ty křesťanské, oba jsme patrioti, oba jsme Evropané, oba jsme politicky konzervativní, někdy jsme liberálnější ve způsobu, jakým žijeme, ale to znamená, že pokud hovoříme o „našich“ hodnotách v plurálu první osoby, každý si pod tím může představit, co ho jen napadne.

Abych šel k věci, naše země, tedy Maďarsko, Česká republika a Polsko, jsou tři suverénní státy, které se nepřipojují k eurozóně. Vždy o ní hovořím jako o „zóně euro dluhu“. A oni chtějí, aby se tato „zóna euro dluhu“ přetavila v „zónu dluhu EU“. S novou generací nás také chtějí přidat do toho samého pytle, ve kterém už jsou například Slováci. Naši chorvatští přátelé tam chtějí vskočit sami.

Nemohou na nás tlačit skrze euro a s financováním společného dluhu. Jsme prosperující státy, máme své vlastní měny a svůj dluh si můžeme spravovat prostřednictvím vlastních centrálních bank. To je velmi důležité. Dále je podstatné vědět, že na konci této dekády budou země V4, s výjimkou Slovenska, čistými plátci dovnitř EU. Až se to stane, naše vyjednávací pozice v rámci Unie posílí. Oni ale na tohle nechtějí čekat, a proto na nás vyvíjejí tlak skrze údajné nedodržování zásad právního státu, než pro ně bude příliš pozdě. To znamená, že nyní hledají nástroje, kterými na nás mohou setrvale tlačit. A další věc, oni také věří své vlastní propagandě. Jsou přesvědčeni, že jsme závislí na jejich penězích, ale Maďarsko na nich ve skutečnosti není tak závislé jako například Polsko.

Maďarsko potřebuje evropské dotace pro infrastrukturu. Pro vlaky, dálnice, pro elektrickou energii. Ale premiér Viktor Orbán si na mezinárodních finančních trzích vypůjčil nejméně sedm miliard eur, tedy přesně tu sumu, kterou bychom obdrželi od EU. Polská závislost je větší, neboť oni od EU mají obdržet 56 miliard eur. Sedm miliard je sice také velká částka, ale zvládneme se bez těch peněz obejít.

Evropská unie se domnívá, že pokud nás dostane pod tlak pod záminkou nedodržování zásad právního státu, že se naše systémy (v Maďarsku a v Polsku, pozn. red.) zhroutí z důvodu nedostatku peněz. Pravda ale je, že i Poláci by se bez těch peněz dokázali obejít, ačkoli pro jejich ekonomiku by to představovalo zátěž. Dám vám příklad. Rusko je jaderná velmoc, ale má slabou ekonomiku. Jejich ekonomika je zhruba na úrovni Itálie, která není zase tak velká. Poláci se snaží ekonomicky dotáhnout na Rusy, protože pokud by se jim to podařilo, stanou se přitažlivější pro Ukrajince, Bělorusy a pracovní sílu dalších národností. Z tohoto důvodu se Poláci snaží navýšit svou ekonomickou sílu, a to i za pomoci evropských peněz. Chtějí posílit své schopnosti a nalákat pracovníky z méně rozvinutých sousedních států.

Pravděpodobně největší starostí Věry Jourové ve vztahu k Maďarsku jsou svobodná média a svoboda slova obecně. Jak je na tom Maďarsko se svobodou slova? Viděl jsem ono slavné video, kde Orbán přijde k trafice a nakoupí si několik opozičních tiskovin. Pro něj je tedy zjevně důležité, aby dokázal, že v této oblasti v Maďarsku skutečně panuje svoboda.

Skutečně je tu svoboda. Lidé ve východní Evropě, na východ od Labe, jsou zvyklí číst mezi řádky. Někdy nevěříme ani pravdě. Lidé na Západě jsou zvyklí věřit tomu, co si přečtou. Z tohoto důvodu v Maďarsku neuspějete s propagandou, nikdo jí totiž nevěří. Pokud byste lidem řekli, jaká budou zítra čísla v loterii, nikdo by vám nevěřil (smích).

Za druhé tady máme mnoho opozičních deníků, nejsledovanější televizní show se zabývá pouze tím, co dělá opozice. Je tu RTL Klub, nejpopulárnější komerční televize (která je dceřinou společností německé RTL, vlastněné skupinou Bertelsmann, pozn. red.). A ti například každý den mluví o právech LGBT. Na internetu také najdete mnoho proopozičních webů, dokonce i pan Soros tu jeden má. Lidé ze správní rady jeho nadace jsou také ve správní radě této webové stránky, jmenuje se 444.hu. Je to taková maďarská nástěnka pana Sorose. Také je potřeba říct, že vládní média obecně nejsou tak sledovaná jako ta opoziční.

V našem tisku, zejména pak v tom liberálním, lze najít následující obrázek o Maďarsku: Sorosova univerzita CEU je vyhazována ze země, některé noviny a rádiové stanice musely skončit. Co z toho vyvozujete? Jak byste reagoval?

(Smích) Tak se na to podívejme. Pokud půjdete do oné ulice Nádor útca, můžete tam na vlastní oči vidět, že CEU se 600 studenty stále funguje (skutečně tomu tak je, její budovy jsou i v sousední Október 6 útca, pozn. red.). Říkáme o tom, že to je škola pro Sorosovu mládež. Vzdělává tam své budoucí regionální komisaře, které rozsévá po střední Evropě. CEU musela přesunout jen ty studijní programy, které měly americkou akreditaci. Studijní programy, které jim v Maďarsku zůstaly, jsou ty, které posvětily maďarské úřady. Ty další, akreditované z Ameriky, byly přesunuty do Vídně.

Nechci to příliš protahovat, ale… pan Klaus udělal dobře, když je vyhodil (Václav Klaus v roce 1996 odmítl požadavky CEU, načež CEU sama Českou republiku opustila. V nedávném rozhovoru pro Lidové noviny prezident Klaus řekl, že už tehdy považoval pana Sorose za velké nebezpečí pro mladou českou demokracii a že jeho univerzita si kladla velké množství různých zvláštních požadavků na úlevy a privilegia, pozn. red.).

Představte si, že máte dvě univerzity. Jedna učí maďarsky a jmenuje se Central European University. Pak máte další, která učí v angličtině a shodou okolností se také jmenuje Central European University. Tedy máte jedno studium, ale dva diplomy – jeden maďarský, který nikoho nezajímá, a jeden americký, který je vysoce ceněn.

Oni byli pouze požádáni o to, ale jejich mateřská instituce měla sídlo v jejich domovině. Z padesáti univerzit toto nesplňovalo asi čtyřicet, a tak pan Soros řekl: „Ne, měli byste akceptovat to, že nepotřebujeme žádnou domácí instituci.“ Poté přišla americká univerzita Bard College a řekla: „My jsme jejich domovská instituce,“ a hostila je. Ale my jsme řekli ne, to tedy nejste, vy jste Bard College. Pošlu vám obrázek. Je na něm domek, ve kterém bylo oficiální sídlo té instituce.

A jak je to tedy s těmi médii?

Svoboda slova zde funguje, můžete kritizovat, co se vám zamane. V parlamentu lídr opozice říká, že hned první den po volbách bude premiér Orbán umístěn do vazby a poté z něj udělají Viktorii Orbánovou.

Je zde přední kandidát Demokratické koalice (největší opoziční strana v Maďarsku, pozn. red.) na premiéra, připravující se na souboj s Viktorem Orbánem. Její jméno je Klára Dobrev (manželka bývalého maďarského premiéra v letech 2004–2009 za Maďarskou socialistickou stranu, Ference Gyurcsányho, pozn. red.). Pochází z komunistické rodiny, její děda se podílel na represích po maďarském povstání v roce 1956 a také byl ministrem průmyslu v komunistické vládě. Její otec, pan Petar Dobrev, byl údajně agentem KGB v Bulharsku. Klára Dobrev se narodila v Sofii a velmi těžila ze společenského a ekonomického vlivu své rodiny.

Samozřejmě že tu platí svoboda slova, máme mnoho organizací, které si mohou vyžádat třeba nějaké dokumenty z úřadů. Jdou s tím na soud a vláda jim je musí poskytnout. Oni je poté publikují, vytvářejí skandály. Nyní tu řešíme případ Fudan University (Fudan University se sídlem v Šanghaji plánuje v Budapešti postavit kampus pro studenty v celkové hodnotě zhruba 1,5 miliardy dolarů, které by jako půjčku poskytla čínská vláda. Zelený levicový starosta Budapešti a jeden z možných uchazečů o post prezidenta v roce 2022, Gergely Karácsony, se proti tomuto projektu vehementně staví, pozn. red.), o které si také vyžádali nějaké dokumenty a dostali je, takže to funguje. Později z této věci udělali kauzu: „Podívejte, to je čínská půjčka pro čínskou komunistickou univerzitu!“

Celý rozhovor zde

Přejít nahoru