Asi nemá cenu další komentář. O tom, co se dělo na půdě OSN se dozvíte níže. EU zastupovala nechvalně známá švédská eurokomisařka Ylva Johanssová.
Migrace je skutečností života – ve skutečnosti je stará jako lidský život sám .
Tisíce migrantů stále umírají každý rok při hledání toho, co všichni hledáme – příležitosti, důstojnosti a lepšího života. Musíme udělat více, abychom zabránili ztrátám na životech – je to humanitární imperativ a morální a právní povinnost.
Musíme rozšířit a diverzifikovat cesty migrace založené na právech, abychom dosáhli cílů udržitelného rozvoje a vyřešili nedostatek na trhu práce.
A musíme zajistit, aby návraty byly prováděny bezpečně, důstojně a při plném respektování mezinárodního práva.
Globální pakt pro bezpečnou, řízenou a pravidelnou migraci, představuje vůli mezinárodního společenství uvést tyto hodnoty do praxe v duchu solidarity a partnerství.
Aby to bylo zdrojem blahobytu a ne synonymem nelidskosti.
Konfrontujte xenofobii a rasismus s jasným pochopením faktů.
A toho všeho musíme dosáhnout prostřednictvím posílené mezinárodní spolupráce mezi všemi státy a všemi zúčastněnými stranami na všech úrovních.
Pandemie COVID-19 bolestně ukázala, jak daleko jsme stále od řízení mezinárodní migrace založené na právech, citlivé na děti a genderově citlivé řízení pro všechny.
Migranti pracovali v první linii krize – riskovali vlastní životy, aby zachránili životy ostatních.
Jejich migrace je záchranou pro rodiny v zemích, které jsou často nejvíce vystaveny prudce rostoucím cenám potravin a energií, a které jsou nejméně schopné mobilizovat zdroje na obnovu.
Příliš často jsou však migrující pracovníci a jejich rodiny vyloučeni ze sdílení prosperity, kterou sami pomáhají vytvářet.
Během pandemie jsme byli svědky vyloučení migrantů z opatření na obnovu a zbavení přístupu k základním službám, ať už jde o zdravotní péči nebo sociální ochranu.
Migranti jsou součástí našich společností – musí být součástí obnovené společenské smlouvy, kterou jsem požadoval ve své zprávě o naší společné agendě, aby umožnila jednotlivcům, státům a dalším aktérům budovat důvěru, zvyšovat účast a posilovat sociální soudržnost.