Julie Crowtherová a její bratr Mark Burgess jsou občany Spojeného království. Mark je ženatý s Victorií, která pochází z Ukrajiny a má také ukrajinské občanství. Mají spolu dvě dcery – sedmiletou Emmu a tříletou Lily. Po vypuknutí války utekli z domova v Kyjevě k Markově sestře do Stockportu ve Velké Británii, píše britský deník The Guardian.
Julie trpí mnoha zdravotními problémy, včetně fibromyalgie nebo poškozeného nervu v dolní části páteře. Nemůže kvůli tomu ani pracovat. Její manžel je řidič autobusu. “Účty za domácnost se od příjezdu Marka a jeho rodiny více než zdvojnásobily, ale na rozdíl od hostitelů, kteří jsou registrováni v režimu podpory, nemají hostitelé v rodinném režimu nárok na podporu 350 liber (413 eur) měsíčně. Jsme rodina s nízkými příjmy a naše současné výdaje jsou velmi vysoké,” vysvětluje Crowther. Její manžel pracuje přesčas, jen aby jim zavřel ústa. Brzy však bude muset podstoupit operaci a nějakou dobu nebude moci pracovat.
#Refugees #Immigrationandasylum Woman hosting brother’s Ukrainian family left struggling to pay bills: Julie Crowther says family scheme is discriminatory because hosts cannot get support payments
* Russia-Ukraine war – latest updates
A British… https://t.co/tCwJqQJ8lX
— Chunpi Paqo (@chunpipaqo) May 3, 2022
Rodinný systém je podľa Julie diskriminačný, pretože ako hostitelia rodinných príslušníkov nemôžu získať finančnú podporu od štátu na pokrytie nákladov. Spolu s právnikmi teraz preto skúma možnosť právneho napadnutia diskriminácie, ktorú podľa nej zažívajú všetci v rámci ukrajinského rodinného systému. Píše portál Topky.sk.
Ďalšie problémy v dvoch vládnych systémoch podpory pre ukrajinských utečencov sa týkajú nedostatočného dohľadu a kontrol vykonávaných pred nasťahovaním Ukrajincov k hostiteľom. Zistilo sa totiž, že nemenovaná 21-ročná Ukrajinka pracovala ako prostitútka a ukrajinský kupliar ju kontroloval a vykorisťoval. Polícia sa o prípade dozvedela a mladá žena sa odsťahovala.