foto news sky com

Právě odsud se Rusové – stejně jako z dalších světových stran – pokoušeli obklíčit ukrajinské hlavní město. Tvrdé boje mají dosud v živé paměti hlavně děti, které si teď místo na hřišti hrají s maketou samopalu v ruce na vojáky.

Zatímco jejich vrstevníci v Evropě ve volném čase hrají fotbal nebo se jen tak s kamarády poflakují venku, děti z vesnice Stoyanka ležící v dojezdové vzdálenosti od Kyjeva si ve volných chvílích hrají na příslušníky ukrajinských ozbrojených sil.

Na hlavě mají vojenskou helmu, v ruce samopal a ve tváři vážný výraz. Stejně jako jejich otcové chtějí do posledního dechu bránit Ukrajinu před ruskou agresí.

Salutují, kopou si zákopy, předávají si makety zbraní a dokonce provádějí i silniční hlídky. Jsou to kluci, kteří sotva nastoupili na základní školu, jejich pohled na svět ale změnila válka. Mnozí z nich se stali svědky těch nejtvrdších bojů.

V lesích, které vesnici obklopují, se týdny skrývali ruští ostřelovači, takže procházka po návsi znamenala téměř jistou smrt. Řada domů byla srovnána se zemí a i teď – několik týdnů po odchodu ruské armády – se život do obce vrací jen velmi pomalu.

Stoyanka je přitom jen jedním malým střípkem v mnohem složitější mozaice. Na co si asi hrají děti v nedaleké Buče, kde se v masových hrobech našlo okolo čtyř stovek civilistů? Co asi dělají ve volném čase děti z Mariupolu, které se musely týdny schovávat před bombami v chladných a temných bunkrech jen s minimálním přísunem potravin?

Co si asi z války odnesou děti, které na ulicích viděly umírat své vlastní sousedy, rodiče, sourozence nebo kamarády? Válka na Ukrajině a spolu s ní i mnohé další konflikty nám připomínají, že život v míru není samozřejmost. Podpořte i vy svět bez válek. Třeba i tím, že se tuto středu 25. 5. 2022 zúčastníte ve 14:00 na Náměstí míru v Praze „Pochodu za mír“.

zdroj