Ve skutečnosti odborníci říkají, že sloupy byly pravděpodobně vytvořeny z cementových látek, které kdysi vyplňovaly starověké praskliny skalního podloží. Jak měkčí hornina postupně erodovala, proudy kompaktního materiálu zůstaly stát.
Skalní útvary nalezené na Marsu. (NASA, JPL-Caltech, MSSS)
Skalní útvary byly zachyceny kamerou na palubě roveru Curiosity 17. května, ale snímek byl sdílen pouze minulý týden NASA a odborníky z institutu SETI (což je zkratka pro Hledání mimozemské inteligence) jako součást iniciativy SETI planetary picture of the day.
#PPOD: Here is another cool rock at Gale crater on Mars! The spikes are most likely the cemented fillings of ancient fractures in a sedimentary rock. The rest of the rock was made of softer material and was eroded away. 📷: @NASA @NASAJPL @Caltech #MSSS fredk, acquired on May 17. pic.twitter.com/RGfjmRBfI7
— The SETI Institute (@SETIInstitute) May 26, 2022
Jakkoliv mimozemské mohou struktury vypadat, nejsou bezprecedentní.
V pozemské geologii je „hoodoo“ vysoká a tenká skalní věž tvořená erozí. To může také být nazýváno stanovou skálou, pohádkovým komínem nebo zemní pyramidou.
Hoodoos se obvykle nacházejí v suchém prostředí, jako jsou kaňony Utahu nebo jižního Srbska, a sloupy se někdy mohou tyčit až do desetipodlažních budov.
Hoodoo v Bryce Canyon, Utah. (Don Graham/Flickr/CC BY SA 2.0)
Přírodní struktury jsou tvořeny vrstvami tvrdých hornin, které se hromadí v měkčí sedimentární hornině. Jak zbytek skály eroduje pryč od deště, větru nebo mrazu, zůstane vám nádherná forma prastaré zlomeniny v podloží.
Hoodoos East Coulee, Alberta, Kanada. (Darren Kirby/CC BY SA 2.0)
Dvě skalní věže na Marsu vypadají, jako by se měly zřítit ve srovnání s těmi, které vidíme na Zemi, ale je zřejmé, že jsou dostatečně pevné, aby odolaly lehčí povrchové gravitaci, kterou zažívá rudá planeta. Píše portál ScienceAlert