Ilustrační obrázek foto Pixabay

U kompresorové stanice Portovaja na rusko-finských hranicích hoří už měsíc a půl obrovský plamen, uvedla finská televize Yle s odvoláním na očité svědky a údaje NASA. Poprvé se plamen objevil 17. června, tři dny poté, co byl průtok potrubím snížen o 40 procent a následně o další třetinu. Píše portál Topky.sk.

Podle Yle od té doby hoří pochodeň ve Finském zálivu každý den a v blízkosti stanice nebyly hlášeny žádné další požáry. To jasně hovoří ve prospěch řízené likvidace spalováním zemního plynu. Důvod je nejasný: toto spalování se jinak používá v případech, kdy další přeprava plynu není technicky možná nebo je ekonomicky nezajímavá. Příčinou mohou být technické problémy nebo porucha. Z evropského hlediska však neexistují žádné dobré důvody pro spalování ruského plynu v blízkosti finských hranic.

Podle analýzy ekonomů z Yaleovy univerzity Gazprom v současnosti dodává do Evropy nejmenší množství plynu v historii. EU se obává zmrazení dodávek plynu, které by vedlo k vážné recesi. Rusko využívá plyn jako součást své válečné strategie, ale může si tím uškodit: Podle ekonomů z Yale se ruský zemní plyn podílí na celkovém evropském trhu pouze 35 procenty. Rusko naproti tomu prodává 83 % svého vývozu plynu do Evropy.