U kompresorové stanice Portovaja na rusko-finských hranicích hoří už měsíc a půl obrovský plamen, uvedla finská televize Yle s odvoláním na očité svědky a údaje NASA. Poprvé se plamen objevil 17. června, tři dny poté, co byl průtok potrubím snížen o 40 procent a následně o další třetinu. Píše portál Topky.sk.
Podle Yle od té doby hoří pochodeň ve Finském zálivu každý den a v blízkosti stanice nebyly hlášeny žádné další požáry. To jasně hovoří ve prospěch řízené likvidace spalováním zemního plynu. Důvod je nejasný: toto spalování se jinak používá v případech, kdy další přeprava plynu není technicky možná nebo je ekonomicky nezajímavá. Příčinou mohou být technické problémy nebo porucha. Z evropského hlediska však neexistují žádné dobré důvody pro spalování ruského plynu v blízkosti finských hranic.
Aktuelle Nachrichten in #Finnland berichten über ein mögliches #Feuer in der #Gazprom #Portovaya #Verdichterstation https://t.co/pJ7hTEiPAL
Gibt es auch einen technischen Grund für die reduzierten #Gas Mengen? (Bild: YLE / Ari Laine) pic.twitter.com/o2K75vOBIV
— Wissen, was wir tun | Ganz persönlich! (@B_Mildebrath) August 4, 2022
Podle analýzy ekonomů z Yaleovy univerzity Gazprom v současnosti dodává do Evropy nejmenší množství plynu v historii. EU se obává zmrazení dodávek plynu, které by vedlo k vážné recesi. Rusko využívá plyn jako součást své válečné strategie, ale může si tím uškodit: Podle ekonomů z Yale se ruský zemní plyn podílí na celkovém evropském trhu pouze 35 procenty. Rusko naproti tomu prodává 83 % svého vývozu plynu do Evropy.