Ilustrační obrázek foto Pixabay

Americký Pentagon vyslal elitní 101. výsadkovou divizi do Evropy poprvé od druhé světové války jako součást cvičení vojenské připravenosti se spojenci NATO uprostřed zhoršujícího se napětí s Ruskem kvůli Ukrajině. „Cvičení jaderného výcviku“ v Rumunsku přichází v době, kdy Kreml a Kyjev obviňují z výměny obvinění z rozmístění zakázaných jaderných a biologických zbraní, přičemž Rusko dokonce tvrdí, že Ukrajina plánuje odpálit „špinavou bombu“.

NATO zveřejnilo záběry amerických stíhaček F22 ve formaci s italskými stíhačkami Euro a polskými stíhačkami F16 a MIG 29 nad polskou oblohou.

Přehlídka sil přichází uprostřed dvou týdnů jaderného výcviku NATO, kterého se účastní nejpředsunutější americké jednotky poblíž ukrajinských hranic, 101. výsadková divize.

Divize z amerického státu Kentucky má nyní poprvé od druhé světové války sídlo v Evropě.

Plukovník Edwin Thetis řekl CBS Evening News: „Přinášíme jedinečnou schopnost z našich schopností vzdušného útoku. Je pro nás také neuvěřitelně smysluplné vrátit se po osmi letech do Evropy.“

101. výsadková divize americké armády byla poprvé po téměř 80 letech nasazena v Evropě

101. výsadková divize americké armády byla poprvé po téměř 80 letech nasazena v Evropě (Obrázek: CBC)

101. výsadková divize americké armády dokončila výcviková cvičení poblíž Ruska

101. výsadková divize americké armády dokončila výcviková cvičení poblíž Ruska (Obrázek: CBS)

Vojenské cvičení se koná necelých pět mil od ukrajinských hranic.

Vojáci 101. pluku se připojili k rumunským jednotkám na masivní cvičení ostré palby ve výcviku, jehož cílem je simulovat plnohodnotnou bitvu. Píše portál Express.co.uk.

Jeden 101. voják řekl CBS: „Každý výstřel musí počítat s každou výcvikovou akcí, která musí být to nejlepší, co jsme mohli udělat jako něco, co naši spojenci chtějí napodobit.

„A pak, samozřejmě, naši protivníci sledují ukázku síly pro americké spojence i protivníky.“

101. pluk se specializuje na letecké útočné operace a hrál klíčovou roli při vylodění v Den D, osvobození Nizozemska a v bitvě v Ardenách v roce 1944.

Komentáře