S podzimem přichází riziko rozvoje závislostí. Jak vyzrát na podzimní splín a kdy je potřeba odborná pomoc?

Deprese se týká téměř třetiny Čechů

Z dat české lékařské společnosti vyplývá, že se v Česku během pandemie zvýšil počet pacientů trpící depresemi o 20–30 %. Těžkou depresí trpí 10 % Čechů, dalším 20 % pak lékaři diagnostikovali její mírnou či středně závažnou formu. Na její rozvoj má vliv nejen dědičnost a další zdravotní předpoklady, ale i situace se zvýšenou mírou stresu, dlouhodobé vypětí nebo závislosti na návykových látkách. Sezónní afektivní porucha je poté jednou z forem deprese, která se objevuje především v určitých obdobích roku – a velmi často jde právě o podzim či zimu. Pokud se však v tomto období cítíte takzvaně pod psa, nemusí to nutně znamenat, že se vás tato porucha týká.

Proč jsme na podzim smutnější?

Na náladu, která přichází po létě, má vliv hned několik faktorů. Nejen, že je to pro většinu z nás konec dovolenkové sezony, který se pojí s návratem do práce či stresu spojeného se začátkem školy, vliv má i počasí a nedostatek spánku. Dny se s koncem léta zkracují, což způsobuje, že trávíme méně času na denním světle. „Někteří lidé poté z tohoto důvodu trpí výkyvy v produkci hormonů, úbytek těchto látek způsobuje zhoršenou náladu nebo změnu denního režimu. S tím souvisí i spánek, jehož kvalita se může těmito vlivy měnit a zvyšuje se tak celková míra únavy a potažmo i stresu,“ vysvětluje adiktoložka Eva Aigelová a dodává: „tyto faktory pak mohou mít kromě deprese vliv také na rozvoj nepohody, úzkostí, závislostí, či dalších psychických potíží.“

Můžeme změnám zabránit?

Hlavním faktorům, které mají vliv na naši náladu či rozvoj sezónní afektivní poruchy, se bohužel vyhnout nedokážeme. Existují však aktivity, které mohou příznaky zmírňovat a napomáhat tak psychické pohodě.

1. Čas na čerstvém vzduchu

Pokud budete každý den trávit alespoň krátkou dobu venku na čerstvém vzduchu, vaše tělo i mysl vám poděkují. Naplánujte si krátkou procházku v přírodě, nebo alespoň běžte na autobus o zastávku dál. Nejenže budete mít radost, že jste udělali něco pro sebe, vaše tělo také vyplaví endorfiny, kterým se ne nadarmo přezdívá hormony štěstí.

2. Počítač si přeneste k oknu

Dny jsou se začátkem podzimu kratší a kratší, a tak se může stát, že do práce odcházíte za tmy, a stejně tak se za ní i vracíte. Pokud máte možnost, pracujte v blízkosti okna, abyste dokázali i během celého dne vstřebávat přirozené světlo. To má totiž obrovský vliv na náš pravidelný biorytmus, jehož stálost pomáhá udržovat sníženou hladinu stresu.

3. Vyhněte se alkoholu, cigaretám i dalším závislostem

I přesto, že můžete při špatné náladě vyhledávat látky nebo činnosti, které vám náladu na krátkou chvíli zlepší, celkový výsledek vás nikdy nepotěší. Lidé, kteří nejsou v psychické pohodě, jsou mnohem náchylnější k rozvoji závislosti. V praxi se tak odborníci setkávají s pacienty u nichž rozvoj závislosti na alkoholu, tabáku nebo hazardu souvisí s rozvojem stresu. „Nastavit si limity je důležité pro každou činnost, protože tím získáváte snadný nástroj pro seberegulaci, která vás udrží daleko od rizik. V případě hazardních her si limity můžete nastavit přímo na stránkách provozovatele nebo v aplikaci,” doporučuje Jan Řehola, ředitel Institutu pro regulaci hazardních her, který stojí za projektem Zodpovědné hraní.

4. Dbejte na kvalitní spánek

Spánek je jedním z nejklíčovějších faktorů, který ale také nejčastěji zanedbáváme. Nastavte si svůj denní režim tak, abyste každý den chodili spát a vstávali zhruba ve stejný čas. Snažte se před spaním nekoukat do mobilu ani počítače, aby vaše tělo nebylo ovlivněno modrým světlem, a zkuste se alespoň hodinu předem maximálně zrelaxovat. Díky kvalitnímu spánku nebudete své tělo vystavovat tak velkému stresu a druhý den budete mít energii na všechny své další aktivity.

5. Mějte vyvážený jídelníček

Únava, stres a splín nás často vedou ke konzumaci sladkostí nebo fastfoodu. Plánujte si jídlo tak, abyste za den snědli dostatek ovoce, zeleniny i dalších potravin bohatých na vitamíny, minerály a vlákninu. Pokud budete pravidelně a dostatečně jíst, vaše tělo nebude mít tak velké tendence k přejídání nezdravým jídlem a vy si ho budete moct dopřát v rozumném množství vždy, když na něj budete mít chuť.

6. Pokud rady nestačí, vyhledejte odborníka

Všechny tyto tipy dokážou omezovat příznaky podzimního splínu a potažmo i afektivní sezónní poruchy – na její úplné omezení však nestačí. Pokud cítíte, že vám dlouhodobá špatná nálada ovlivňuje váš osobní život a negativně se podepisuje v mezilidských vztazích, v práci i na vašem běžném fungování, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. „Pokud člověk nedokáže sám vyřešit svoje problémy a cítí se tak v psychické nepohodě, tak je dobré využít nabízenou pomoc. Ať už jde o depresi jako takovou, sezónní afektivní poruchu či rozvoj závislosti, vždy je nejjistější navštívit odborníka, který vám v situaci pomůže a vyhodnotí ten nejlepší postup přímo pro vás,“ doplňuje Eva Aigelová, adiktoložka a členka odborné rady projektu Zodpovědné hraní.

Přejít nahoru