zdroj: Archiv

Ženská obřízka
1/ U prvního typu je klitoris částečně nebo zcela odstraněn,
2/ V druhém případě se kromě klitorisu odstraňují také malé stydké pysky (a někdy i velké stydké pysky).
3/ U třetího typu je rovněž zúžen poševní otvor.

Pro ženy má často závažné následky – krvácení, problémy s močením, cysty, infekce, problémy při porodu. Na světě je nejméně 130 milionů žen, které podstoupily bolestivý zákrok obřízky pohlavních orgánů. To často způsobuje zdravotní problémy i psychické trauma. Situace se zlepšuje, ale jen pomalu. Obřízku podstupují i ženy v Evropě, kde je tento zákrok zakázán. Přijíždějí za nimi lékaři z Afriky a Asie.

Narodila se v Gambii před čtyřiadvaceti lety. Byla na světě teprve týden, když se její život brutálně převrátil. Podstoupila zákrok známý jako ženská obřízka. Přesnější anglický termín je však „female genital mutilation“ nebo female genital mutilation.
Udělali jí tu nejtěžší věc, možná ji znáte jako faraonskou obřízku. Pokud máte slabší žaludek, raději tento odstavec přeskočte…
Chci říct, že jí uřízli malé a velké stydké pysky a klitoris. Rána byla následně sešita a ponechán pouze malý otvor pro močení a později menstruační krev. Když jí v patnácti letech zemřela matka, rodina ji donutila přestěhovat se do USA. V té době ji čekal další zákrok. Aby se s ní její manžel mohl milovat…

Už jste dočetli až sem?
Pak vězte, že tento příběh je skutečný. A že na světě je nejméně 130 milionů žen, které podobný zákrok podstoupily. Pravda, často v méně agresivní formě. Každou minutu však žiletky zničí život pěti dívkám. Nejenže je připravují o potěšení ze sexu, ale často jim způsobují i zdravotní problémy a traumata. Hrozí jim infekce, krvácení, někdy i smrt.

Na existenci ženské obřízky svět nedávno upozornila zpráva, že ji islámští radikálové z ISIL nařídili všem ženám v Mosulu (představte si, jak si musí být nejistí svou mužností). Zpráva byla okamžitě zpochybněna jako nepravdivá. To však nic nemění na skutečnosti, že tento zákrok denně podstoupí osm tisíc dívek na celém světě. Neprovádí se ze zdravotních důvodů, ale z tradičních důvodů a hlavně kvůli mužskému komplexu snížit sexuální touhu u žen a zabránit zakázaným sexuálním vztahům. Mezinárodní organizace to považují za porušování práv žen a dětí a mučení.

V některých kruzích panuje přesvědčení, že se jedná o náboženský požadavek islámu, který však nemá žádné opodstatnění. V Koránu nic takového není.

V Evropě žije půl milionu obřezaných lidí
Všichni jsou muslimové. Přetrvává jako komplex muslimského muže. Obřízka je nejrozšířenější v Africe, především v zemích kolem Sahelu. Praktikuje se také v iráckém Kurdistánu, Jemenu, Indonésii, Malajsii… Vzhledem k rostoucí imigraci je stále častější i v Evropě, kde žije odhadem půl milionu obřezaných žen. Nejvíce jich je ve Velké Británii, Itálii, Francii, Německu, Nizozemsku, Irsku, Švédsku a Belgii. Mnozí z již znetvořených dorazili.
„Obecně víme, že se vyskytuje v komunitách a pak s nimi putuje do světa. Všude tam, kde žijí diaspory těchto komunit, je pravděpodobné, že tam budou žít ženy, které podstoupily mrzačení ženských pohlavních orgánů nebo jsou mrzačením ohroženy,“ říká Adam.

Zůstaňme ještě chvíli u Británie. Říká se, že tam jsou někdy přiváženi lékaři z Afriky nebo Blízkého východu, aby tajně prováděli obřízky. Jindy rodiny „vyvážejí“ dívky do zemí, kde lze zákrok beztrestně provést. Velká Británie zakázala ženskou obřízku již v roce 1985. Tam nyní hrozí až čtrnáct let za mřížemi. Nikdo však dosud nebyl odsouzen. Také proto, že je velmi obtížné získat důkazy. Oběti ženské obřízky se často bojí o svém utrpení mluvit.

Proti ženské obřízce bojuje v EU i ve světě několik nevládních organizací a vlád. Otázkou je, zda to stačí. Touto problematikou se zabývali i odborníci na nedávném summitu v Londýně, který se zabýval tímto drastickým problémem.

A teď ty dobré zprávy. Podle UNICEF počet dívek ohrožených mrzačením pohlavních orgánů celosvětově klesá. Dnes je šance, že bude dívka obřezána, zhruba o třetinu nižší než před 30 lety. „V Africe jsme zaznamenali téměř osm tisíc komunit, které se rozhodly upustit od mrzačení ženských pohlavních orgánů. Důležitá je diskuse s celou komunitou. Lidé o tom mluví vůbec poprvé a říkají, že si vlastně neuvědomovali, jaký to má dopad,“ říká David Adam. Na druhou stranu ženská obřízka neklesá dostatečně rychle v porovnání s tím, jak roste světová populace. Pokud nedojde ke zvratu, za dvacet let nebude ročně deformováno 3,6 milionu dívek (jako je tomu nyní), ale 4,1 milionu. Píše portál stcity.sk.

Zaujíma vás, ako to dopadlo s onou ženou z úvodu článku? Volá sa Jaha Dukurehová. Po vynútenom sobáši od manžela odišla. Usadila sa v Atlante, kde vyštudovala, začala pracovať v banke, znova sa vydala a porodila tri deti. Rozhodla sa svoj údel neskrývať, akokoľvek pre ňu musí byť nepríjemné o tom hovoriť. Založila mimovládnu organizáciu Safe Hands for Girls a snažia sa pomáhať ostatným obetiam v USA, ktoré sú na tom v tomto smere podobne ako Európa. „V Amerike je zvykom o mrzačenie ženských pohlavných orgánov mlčať. Ak vystúpite a poviete: stalo sa mi to, ľudia vás budú skúmať. Ale niekto sa musí postaviť a vyhlásiť, že tak to už ďalej nejde. Je to porušovanie ľudských práv a musí to skončiť, „burcuje Dukurehová.