Válka na Ukrajině je předehrou k větším vojenským výzvám pro USA v blízké budoucnosti a Amerika ztrácí svou konkurenční výhodu ve schopnostech jaderných zbraní, varoval šéf amerického strategického velení admirál Charles Richard ve středu v projevu na výročním sympoziu a aktualizaci průmyslu Ligy námořních ponorek 2022, informovalo americké ministerstvo obrany.
“Tato ukrajinská krize, ve které se právě nacházíme, je jen zahřívací koupal,” řekl Richard. “Ta velká přichází. A nebude to dlouho trvat, než budeme testováni způsobem, jakým jsme dlouho testováni nebyli.”
Richard varoval, že USA ztrácejí své jaderné odstrašení proti konkurentům, jako je Čína a Rusko.
“Jak hodnotím úroveň našeho odstrašení proti Číně, loď se pomalu potápí,” řekl. “Pomalu klesá, ale klesá, protože v zásadě dávají schopnosti do pole rychleji než my.”
Ve svém dokumentu o Národní obranné strategii z 27. října Pentagon také představil zoufalou situaci v jaderné rovnováze mezi USA a Ruskem a Čínou.
“Naši hlavní konkurenti pokračují v rozšiřování a diverzifikaci svých jaderných kapacit, aby zahrnovali nové a destabilizující systémy, stejně jako nejaderné kapacity, které by mohly být použity k provádění strategických útoků,” uvádí se v přezkumu jaderného postoje. “Projevili malý zájem o snížení své závislosti na jaderných zbraních. Naproti tomu Spojené státy se zaměřují na včasnou náhradu starších systémů v terénu, které se rychle blíží ke konci své životnosti.”
Čína chce do konce roku 2030 vlastnit nejméně 1 000 dodaných hlavic a Rusko má v úmyslu rozmístit 1 550 hlavic omezených smlouvou START na nosičích. Píše portál Jerusalem Post.
“Čínská lidová republika (ČLR) je celkovou výzvou pro americké obranné plánování a rostoucím faktorem při hodnocení našeho jaderného odstrašení. ČLR se pustila do ambiciózní expanze, modernizace a diverzifikace svých jaderných sil a vytvořila rodící se jadernou triádu,” uvádí se v Revizi jaderného postoje. “Rusko nadále zdůrazňuje jaderné zbraně ve své strategii, modernizuje a rozšiřuje své jaderné síly a oháněje se svými jadernými zbraněmi na podporu své revizionistické bezpečnostní politiky.”