S odbočováním na červenou mají země kladnou zkušenost, říká expert Budský

S odbočováním doprava na červenou mají zkušenosti například ve Spojených státech, v Evropě pak ve Francii, Německu a teď nově i na Slovensku. „Ohlasy bývají vesměs kladné, samozřejmě s osazováním nové dopravní značky musí být prováděno v souladu s některými předpisy. Bazíruje se třeba na tom, aby ta křižovatka byla skutečně přehledná,“ řekl v pořadu Impulsy Honzy Benešovského dopravní expert Roman Budský.

V Česku se o zavedení dopravní novinky začalo debatovat v roce 2018. Mělo jít o takzvanou americkou verzi, tedy odbočení vpravo na červenou na jakékoliv křižovatce bez jakéhokoliv označení. Podle odborníka Budského je správně, že se tato verze zavrhla. „Můžeme si teď počkat na slovenské zkušenosti. Vím, že v sousedním Německu s tím žádné velké problémy nemají. Vyžadovalo by to ale masivní informační kampaň, aby řidiči věděli, jaký je rozdíl mezi značkou a doplňkovou šipkou v podobě světelného signálu. Tam se pak pravidla silničního provozu liší,“ prohlásil expert z platformy VIZE 0.

Řidiči při odbočování doprava na červenou nesmí ohrozit žádného dalšího účastníka provozu. Doprava můžou zároveň odbočit jen z pravého jízdního pruhu. Novinka má zlepšit průchodnost křižovatek a pomoci tak s kolonami.

Přejít nahoru