Chceme eliminovat co nejvíce Rusů. Ukrajinci vysvětlují, proč pokračují v boji za Bachmuta

Měsíce po naléhavých varováních Washingtonu, že Ukrajina nebude schopna udržet Bachmut proti náporu ruských žoldnéřů, se ukrajinské síly stále drží na západním okraji města a bitva o město se protáhla do nejdelšího a nejsmrtonosnějšího boje války.

0
69
Ilustrační obrázek foto Pixabay

Americká hodnocení situace byla ještě v lednu bezútěšná. Vyplývá to ze zpravodajských dokumentů, které zveřejnil příslušník Massachusettské národní letecké gardy Jack Teixeira a které získal deník Washington Post. Washington varoval Ukrajince před možným obklíčením vojsk v Bachmutu a navrhl Kyjevu, aby snížil ztráty a město vzdal.

Posudek označený jako „přísně tajný“ varoval, že „soustavný“ ruský postup od listopadu „ohrozil schopnost Ukrajiny udržet město“ a ukrajinské síly budou pravděpodobně „riskovat obklíčení, pokud se v příštím měsíci nestáhnou“.

Tato varování však zůstala z velké části nevyslyšena. Kyjev označil udržení Bachmutu za nutnost, která je mnohem větší než strategická vojenská hodnota města.

Tvrdil, že obrana Bachmutu je nutná k udržení národní morálky a k tomu, aby se Rusko nemohlo chlubit žádnými územními zisky. Ukrajina tvrdí, že během bojů v Bachmutu oslabila Rusko tím, že zabila velké množství vojáků, zejména z Vagnerovy žoldnéřské skupiny.

Ukrajinský velitel Pavlo Palisa, který dohlíží na boje o Bachmut, tvrdí, že neobdržel žádné oficiální informace o těchto odhadech amerických zpravodajských služeb ani žádná doporučení, jak využít bojů v Bachmutu k získání výhody.

„Nejsem tak velká ryba,“ řekl z podzemního velitelského centra.

Více info na dennikn.sk