Vladimir Putin foto Pixabay

Vláda má v úmyslu zakázat ruskou žoldnéřskou skupinu Wagner jako „teroristickou organizaci“. Wagner se rozhodně spoléhá na teror ve většině toho, co dělá, takže to dává smysl.

Wagnerovým populárním symbolem je kladivo, protože popravuje dezertéry tím, že je jedním z nich ubije k smrti. A natáčí podívanou, aby terorizovala ostatní.

Když rekruti poprvé dorazí do svých výcvikových středisek, Wagner provádí popravy na přehlídce, takže to bude první věc, kterou každý nový muž uvidí. A v Africe a na Středním východě bude Wagner terorizovat každého, kdo se mu postaví do cesty, a bude pracovat pro některé z nejodpornějších diktátorů široko daleko.

Ať už je to formálně „teroristická organizace“ nebo ne, Wagnerova skupina je určitě vražedná banda nešťastníků, které se Kreml nyní snaží kontrolovat.

Wagner byl založen v roce 2014 Jevgenijem Prigožinem, dobrým přítelem Putina, aby pomohl Rusku zmocnit se a kontrolovat jeho nové výboje na ukrajinském Krymu a Donbasu, aniž by riskoval nepopularitu ruské armády.

Od té doby však Wagner také našel lukrativní práci s diktátory – a rebely proti diktátorům – všude, kde se Kreml chce angažovat; v Libyi, Mali, Čadu, Středoafrické republice, v Sýrii a nyní v nové občanské válce v Súdánu.

Výpověď britského žoldáka, který upadl do ruského zajetí (video)

Wagnerův obchodní model je jednoduchý. Bude fungovat pro každého silného diktátora – nebo pro jakéhokoli rádoby diktátora se slušnou šancí uchvátit moc – výměnou za práva na nerostné suroviny, poplatky za tranzit energie nebo nějaký významný podíl na národním bohatství.

Pro diktátory, kteří okrádají své vlastní země, Wagner udělá všechnu špinavou práci zabíjení a ničení – v případě nutnosti genocidu – a vyškolí místní obyvatele, aby snížili kořist země.

Na Ukrajině se však Wagner pokusil převzít velkou vojenskou roli. Místo toho, aby měl 5 000 až 10 000 mužů, většinou bývalých vojáků, přitahovaných penězi a obscénním dobrodružstvím toho všeho, Wagner od loňského roku rozšířil své řady až na 50 000 nebo více, jen na Ukrajině.

Prigožin naverboval nejméně 40 000 lidí z ruských věznic. Stejně jako Tucet špinavců dal jasně najevo, že každý odsouzený může dnes opustit vězení, tam a tam s ním, být dobře živen, oblečen a vycvičen. Pak by byli postaveni přímo do první linie.

RSS Protext – kultura

  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]
  • Rusko se nezúčastní Expa v Ósace
    Paříž 29. listopadu 2023 (PROTEXT) – Ruský představitel na plenárním zasedání předsednictva Úřadu pro mezinárodní výstavnictví (BIE) v Paříži sdělil, že se Moskva rozhodla zdržet účasti na Všeobecné světové výstavě v Japonsku v roce 2025. Za důvod označil nedostatečně účinnou komunikaci s hostitelem. Bližší podrobnosti úředník neuvedl, píše agentura Kjódó.Tato zpráva přišla týden poté, co […]
  • Výstavu Expo budou propagovat i rychlovlaky Šinkansen
    Ósaka (Japonsko) 28. listopadu 2023 (PROTEXT) -  Drážní společnost JR West koncem listopadu oznámila, že ve snaze o propagaci Všeobecné světové výstavy Expo 2025 v Ósace začne od dubna příštího roku, tedy rok před zahájením akce, provozovat rychlovlaky s designem obsahujícím logo výstavy.V ten samý měsíc plánuje otevřít na různých místech obchody se zbožím z […]