Mladí Ukrajinci se bojí opustit své domovy, protože se objevuje stále více videí o nucených odvodech

Mezitím někteří branní důstojníci vydělávají malé jmění tím, že se dívají jinam, protože ukrajinská mládež dělá vše, co je v jejích silách, aby se vyhnula odeslání na frontovou linii.

Jak se ukrajinská pracovní síla na frontových liniích začíná zmenšovat, vojenští vůdci se stále zoufaleji snaží najít nové rekruty, kteří by poháněli protiofenzívu proti Rusku vpřed; Počet mladých lidí, kteří se dobrovolně zapojí do takové výzvy, však prudce klesl.

Nedávná videa mladých ukrajinských mužů odvedených po celé zemi kolují v populárních šifrovaných aplikacích pro zasílání zpráv na Ukrajině a ti, kteří se obávají, že budou posláni na frontu, se aktivně zapojují do úhybných a v některých případech i nezákonných taktik, aby se vyhnuli takovému osudu.

K brutální mobilizaci mladých mužů ukrajinskými vojenskými náborovými důstojníky dochází už rok a půl, píše maďarský deník Magyar Nemzet.

“Mnoho odvedených mužů je uniformovanými muži odvedeno přímo z ulice,” uvádí se v dokumentu. “Naposledy v Podkarpatí bezpečnostní kamera zaznamenala zásah úřadů, když byl muž, který se snažil jít do obchodu, unesen z kola za denního světla.”

Muž byl během dne unesen přímo na ulici policií a branci v malé vesnici v městské části Munkács, přičemž jeho kolo zůstalo na silnici.

Další video ukázalo záběry mladého muže, který byl proti své vůli natlačen do burgundského armádního minibusu v Mukačevu v Zakarpatí.

Podobná videa byla zveřejněna i z dalších velkých měst po celé Ukrajině, včetně Kyjeva a Oděsy.

Videa takových případů se stávají virálními na aplikacích pro zasílání zpráv, jako jsou Telegram a Viber, které mohou do jisté míry obejít omezení svobody informací, která jsou nyní velmi patrná jak na Ukrajině, tak v Rusku.

Některé účty, které zveřejňují tento obsah, mají stále větší počet sledujících – více než 100 000 – přičemž některé účty geograficky sledují náborové hlídky v reálném čase, aby pomohly ostatním vyhnout se tomu, co je hovorově známé jako “milostný dopis”.

Jiní mladí lidé jednoduše odmítají opustit své domovy kvůli rostoucímu počtu neohlášených mobilních kontrolních stanovišť v regionech po celé Ukrajině, kde se vojenští náboráři snaží zaskočit ukrajinské muže ve vojenském věku a odvést je do ozbrojených sil.

Excesy se však neomezují pouze na Zakarpatí. Například ve Vinnycji, která se nachází mezi Kyjevem a Oděsou, koluje také video, na kterém zaměstnanci místního vojenského pomocného velitelství násilím cpou své oběti do luxusního vozidla.

“Mnoho mladých lidí už neopouští své domovy. Vždy existuje riziko. Musíte být opravdu opatrní a rozhlížet se kolem sebe v případě, že hrozí nějaké nebezpečí. Je to opravdu stresující,” řekl jeden mladý Ukrajinec v rozhovoru pro televizi France 24.

“Proč mladí lidé nechtějí být odvedeni do armády? Protože znají cenu za udržení frontových linií. Stojí to tisíce životů,” dodal.

Andrii Novak, ukrajinský právník a specialista na vojenské záležitosti, řekl, že korupce mezi vojenskými náboráři je stále rozšířená a někteří odvedenci hrají systém, aby rychle zbohatli.

“Kvůli korupci existují nezákonné metody (jak se vyhnout válce), jako je vyplácení lidí z komisařství ozbrojených sil nebo placení za falešné osvědčení o invaliditě,” řekl francouzskému vysílání.

Je dobře známo, že vojenské náborové kanceláře se za poslední rok a půl staly semeništěm korupce. Na Ukrajině není žádným tajemstvím, že mobilizaci se lze vyhnout v průměru za 7 000 eur. Důstojníci mohou vydělat neuvěřitelné jmění a někteří neskrývají své nově nalezené bohatství a přicházejí do práce v nových luxusních vozech.

zdroj RMX a video

Přejít nahoru