Šest netypických odstínů moči, které mohou upozornit na zdravotní problémy

Změny v barvě moči mohou prozradit co se děje ve vašem těle. Při optimální hydrataci má moč světle Limonádový barvu a ta je považována za ideální. Kolik tekutin bychom však měli denně vypít, abychom se udrželi hydratovaní?

Marcela Voňavá, nutriční specialistka ze Světa zdraví, doporučuje pít iv případě, že nemáme žízeň, zvláště v létě.

“Nejlepší je u sebe stále nosit láhev s vodou a striktně si stanovit roli, že za každé dopoledne vypijete zhruba 1,5 litru a odpoledne pak ještě 1 litr obyčejné neperlivé vody. Zpočátku je třeba být na sebe přísný! Po čase si na to vaše tělo zvykne a začne tento nový zvyk vyžadovat samo. Osm sklenic vody (pokud bereme, že jeden pohár = 2 dcl) je množství, které bychom měli vypít v zimě. V létě je situace úplně jiná. V případě velmi horkých dní je dobré vypít alespoň tři litry neperlivé vody. Samozřejmě s ohledem na váhu a věk – po 80-leté babičce vážící padesát kilo nebudeme chtít, aby vypila tři litry vody, “vysvětluje nutriční specialistka. A připomíná, že vodu přijímáme také prostřednictvím jídla.

“Pokud budeme v létě jíst hodně ovoce a zeleniny, riziko dehydratace se nám tím snižuje. Nevhodné je doplňovat tekutiny formou alkoholických a slazených nápojů a v neposlední řadě formou kávy. Nejlepším letním nápojem je samozřejmě neperlivá voda. Pokud toužíte po změně, připravte si domácí ledový čaj (i neslazený je vynikající). ”

Dietolog dodal, že pít musíme úměrně tomu, kolik tekutin ztrácíme za celý den.

“Je sice pravdou, že některé studie prokazují, že nadměrná konzumace vody může způsobovat problém s ledvinami, ale stejně tak je pravda, že nedostatečný příjem tekutin způsobí stejný problém, i když z jiných důvodů. K hyperhydratací může dojít, když v relativně krátké době vypijete více než 7 litrů čisté vody nebo nízkostupňové piva. Vzniká otrava bezsolutovou vodou. Mimochodem, pivo někdy bývá označováno za dobrý iontový nápoj. To je nesmysl, “varuje.

Jak se projeví hyperhydratace? V extrémním případě edému končetin v důsledku zadržování vody, nebo v případě poruchy činnosti lymfatického oběhu. “Kromě toho máte zduřelé krční žíly a samozřejmě často močíte. Každý pivař to to dobře zná, “dodává odborník.

Normálně barva moči se pohybuje od světle žluté až po tmavě jantarovou a způsobuje ji barvivo urochrom. Různé odstíny žluté mohou jednoduše ukazovat, jak hydratované je vaše tělo v daném okamžiku. Pokud urina začne vypadat opravdu divně, mohou být na vině další více či méně závažné faktory. Dobrou zprávou však je, že většina změn v barvě moči je neškodná a dočasná. Pojďme se podívat, co to může znamenat, když vaše moč nemá barvu limonády.

oranžová
Stejně jako se vaše pokožka může zbarvit do oranžova, pokud budete jíst příliš mrkve, tak se může zabarvit i vaše odpadová tekutina. Při nadměrné konzumaci této kořenové zeleniny do sebe dostanete extra velkou dávku oranžově zbarveného karotenu, který je pak vylučován v moči.

Pomerančovou barvu moči může způsobit i lék na infekci močového měchýře (pyridium) a lék na ředění krve (warfarin). Před užíváním těchto léků by vás měl lékař předem informovat o vedlejších účincích, takže by vás oranžový odstín neměl překvapit.

Tmavě žlutou až oranžovou barvu může mít také příliš koncentrovaný moč (obsahuje mnoho urochromu a málo vody). Urolog Koushik Shaw, zakladatel Austin Urology Institute v Texasu, řadí zpozornět v případě neonově oranžové barvě moči. V tom případě se může jednat o problém s játry, zejména pokud si všimnete žlutý odstín očního bělma.

neonově žlutá
Dramatická změna z normální Limonádový žluté barvy moči na svítivě žluto-zelenou vás může trochu vyděsit, ale v převážné většině případů je tento neonově zářivý odstín zcela neškodný. S největší pravděpodobností svítivá barva souvisí s užívám vitaminových doplňků stravy. Konkrétně vitamínů skupiny B.

Neonové zabarvení signalizuje nadbytek vitamínu B – riboflavinu, který odchází z vašeho těla v podobě zářivého proudu moči. V tomto případě tedy není důvod k obavám. Jediné co vás může mrzet je, že jste pravděpodobně utratili nemalý peníz za vitamíny, které jste potom močí vyloučili.

zelená
Nazelenalý odstín moči je obvykle způsoben konzumací chřestu, v tomto případě neobvyklou barvu doprovází také charakteristický zápach. Urolog Shaw poznamenal, že v některých vzácných případech však zelená barva moči může být příznakem specifické formy infekce močových cest způsobené bakterií Proteus mirabilis. Tato bakterie může také přispět ke vzniku ledvinových kamenů.

Pokud má vaše moč nazelenalou barvu a přitom jste v poslední době nic s chřestem nejedli, doporučuje doktor Shaw zajít k lékaři.

modrá
Většina lidí se modře moči pořádně podiví, toto zbarvení je totiž extrémně vzácné. Podle doktora Shawa je modrý moč dokonce natolik málo pravděpodobná, že se s takovým případem nejdříve po celý svůj profesní život nesetká. Nicméně modrou barvu může způsobit vzácné genetické onemocnění zvané hyperkalcémie, které se vyznačuje nadbytečným množstvím vápníku v kostech.

Hyperkalcémie, která je někdy nazývána jako syndrom modrých plen, protože děti s touto poruchou vylučují modrý moč, může být velmi závažný stav s řadou možných komplikací. “Za modro moč může stát také užívání některých léků, jako je například antidepresivum amitriptylin nebo lék na žaludeční vředy cimetidin,” píše server prevention.com.

hnědá
Ztmavnutí moči do hněda mohou zapříčinit i některé léky jako jsou antibiotika metronidazol, nitrofurantoin, projímadla obsahující Senny a methocarbamol na uvolnění svalů. Tmavě žlutý až hnědavý moč je obvykle jen známkou dehydratace. Barvu kolového nápoje může mít vaše moč po požití pokrmů s rebarborou, aloe nebo Fava fazolemi. Hnědý moč může také ukazovat na problém s játry, jako je hepatitida nebo cirhóza jater.

S návštěvou lékaře neotálejte, pokud hnědavý moč doprovázejí bolesti břicha, vyrážky nebo záchvaty. Podle urologa Shawa se může jednat o vzácnou dědičnou metabolickou poruchu zvanou porfyrie.

červená
Růžová až načervenalé barva moči může být alarmující, ale než začnete panikařit, vzpomeňte si, co jste měli na oběd. Pokud jste si pochutnali na červené řepě, ostružinách či rebarboře, můžete je považovat za viníka neobvyklé barvy vašeho Urinal. Červená nebo růžová moč po konzumaci řepy je dokonce natolik běžná, že dostala své jméno – beeturia (z anglického beet – řepa). Nezvyklá barva by měla vymizet do druhé dne.

Pokud však červený odstín moči přetrvává nebo jste některou z výše zmíněných potravin nejedli, měli byste zpozornět. Doktor Shaw vysvětlil, že červená barva může být způsobena krví v moči a ukazovat na problém s močovými cestami, ledvinami, močovým měchýřem, prostatou nebo močovou trubicí. Podle urologa by červený moč mohl být také příznakem nádoru močového měchýře a ledvin.

Lékaře vyhledejte zvlášť, když zaznamenáte krevních sraženin nebo kousků tkáně ve vaší moči. Doktor Shaw však podotkl, že toto onemocnění je extrémně vzácné a zvlášť ženy mohou tyto příznaky přehlédnout a považovat je za nepravidelné menstruační krvácení napsal portál stcity.

Přejít nahoru