Představitelé Polska i Maďarska před pátečním jednáním ve španělské Granadě zopakovali svůj rozhodný nesouhlas s plány EU na nucenou relokaci migrantů.
V pátečním projevu ze španělské Granady, kde se desítky vedoucích představitelů EU sešly na třetím zasedání Evropského politického společenství, maďarský lídr zdůraznil, že jeho země bude i nadále vystupovat proti jakýmkoli plánům Bruselu, které by členské státy zavazovaly k přijímání žadatelů o azyl.
„To je politicky nemožné,“ řekl Orbán novinářům v odpovědi na otázku, zda lze v této otázce dosáhnout jednomyslné dohody. „Dříve se dohodli, že budou jednomyslně rozhodovat o ceně regulace migrace, ale to se nedávno změnilo a balíček byl prosazen, přičemž obešel Maďarsko a Polsko,“ dodal.
Vlády v Budapešti a Varšavě jako jediné setrvaly na svém odporu proti plánům, podle nichž by země byly povinny přijmout kvóty žadatelů o azyl, nebo by za jejich nedodržení čelily finančním sankcím.
Orbán dříve na Twitteru, prohlásil, že Brusel „právně znásilnil“ jeho zemi tím, že prosadil své plány s kvalifikovanou většinou členských států, a zopakoval záměr své vlády návrhy odmítnout.
Brussels legally raped Poland and Hungary by forcing through the #MigrationPact . So there will be no compromise on migration. Not today, and not in the upcoming years. We will defend our borders from migrants and from the Brussels bureaucrats as well! pic.twitter.com/YRR5IJfQKR
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) October 6, 2023
Čtěte také: Ursula von der Leyen chycena v Orbánově pasti
Proti migračnímu paktu se nadále staví i polští vládnoucí konzervativci.Premiér Mateusz Morawiecki v pátek napsal, že „Evropa stojí před zásadní volbou – vybrat si buď bezpečnost, nebo masovou nelegální migraci“.
Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) je v současné době pohlcena ostře sledovanými volbami, které se mají v Polsku konat 15. října, a na stejný den naplánovala konání referenda o bruselské reformě azylového systému.
zdroj: RMX