Díky, že můžem! To chce snad každý účastník akce i letos říct 17. listopadu na Národní třídě, kde se vše dalo před 30 lety do pohybu. Jak organizátoři akce řekli, “Nechceme nadávat u piva, provolávat patetická hesla nebo deklamovat prázdné fráze. Chceme ukázat, jak se dá naložit s nabytou svobodou – v umění, občanské společnosti, veřejném prostoru. Chceme poděkovat lidem, kteří nám svobodu nejenom umožnili, ale také nám ukázali jak nejlépe s ní naložit. Důstojně a zároveň živě vzdát hold aktérům let ’39 a ’89 a oslavit jediný mezinárodní den, který vznikl právě zde. Chceme ukázat, že svoboda pro nás není samozřejmostí, ani prázdným slovem. Rádi bychom se setkali a pobavili s Vámi všemi, pro něž je tento den stejně významný jako pro nás. Přijďte si na Národní třídu poslechnout koncerty, zhlédnout divadelní představení, filmy, výstavy. Přijďte zažít jedinečnou atmosféru svodody. Přijďte spolu s námi říct “Díky, že můžem”, všem těm, kteří se tehdy na stejném místě zasloužili o to, že dnes můžeme žít ve svobodě”.
Program 2019
Program Korza Národní začně 17. listopadu již v dopoledních hodinách a potrvá až do večera, pokračovat bude následně koncerty v klubu Rock Café, který je mimoto garantem hudebního programu celé akce. Na několika pódiích zahrají známá jména napříč žánry od Davida Kollera či Tata Bojs v akustickém provedení, přes Prago Union až po Zrní nebo Spirituál kvintet. Speciální místo v programu bude mít státní hymna v podání operní pěvkyně Dagmar Peckové, večer pak zazní i hymna sametové revoluceModlitba pro Martu, tentokrát v podání Anety Langerové. Náměstí Václava Havla (Piazzetta Národního divadla) bude patřit dvacítce neziskových organizací, které zde budou prezentovat interaktivní formou svou činnost. Piazzetta Národního divadla bude hostit v již tradičním literárním bloku nazvaném Obývák Václava Havla také řadu dalších umělců a osobností veřejného života. V tomto útulném posezení vystoupí např. Václav Marhoul, Michael Kocáb, Tomáš Etzler, Dagmar Havlová a další. Celá ulice bude vyzdobena vlajkami a prapory. Večer rozsvítí domy Národní třídy velká světelná instalace Paměť národa: 1989 v režii organizace Post Bellum, která návštěvníkům touto formou připomene příběhy účastníků sametové revoluce. Na ulici se objeví také několik výtvarných děl připravených speciálně pro tuto událost, mezi autory jsou např. Milan Cais nebo Michal Cimala, který se podílel již na studentské výtvarné soutěži 30 let svobody v umění, jejíž výsledky jsou od léta k vidění v pražských ulicích. Oba výtvarníci svými díly ukáží, jak vidí svobodu právě oni. Návštěva Národní třídy slibuje divákům vedle kulturního zážitku také bohatý vzdělávací program. Vedle několika tematických debat nabídnou živou výuku v zastaveném tramvajovém voze lektoři Ústavu pro studium totalitních režimů, a to v českém i anglickém jazyce. Ulici bude lemovat hned několik výstav. Spolu s Post Bellum organizátoři připravili unikátní výstavu Střípky revoluce, která nabídne příběhy listopadu 1989 i v rozšířené realitě, do které se divák dostane skrz mobilní aplikaci. Srovnání života české společnosti v období před a po revoluci nabídne výstava fotografů Tomkiho Němce, Antonína Kratochvíla, Karla Cudlína a dalších členů skupiny 400ASA. Revoluční dění ve střední Evropě připomene společná výstava Českých center a kulturních institutů Slovenska, Německa, Rakouska, Maďarska a Polska. Nadsázku a humor přinese výstava Opráski sčeskí historje.
Korzo Národní pořádá spolek Díky, že můžem tvořený studenty napříč pražskými vysokými školami už pošesté. Poprvé se studenti zhostili oslav v roce 2014, od té doby je každoročně Národní třída uzavřena pro dopravu a otevřena veřejnosti a nabízí celodenním programem důvod navštívit toto symbolické místo sametové revoluce.
(SCa, ČA, foto: Pixabay)