Mikrobiológovia sa zhodujú, že časté nosenie masky vytvára vlhké prostredie, v ktorom sa mikróbom umožňuje rásť a množiť sa pred vstupom do pľúc. Tieto cudzie mikróby potom putujú do priedušnice a do dvoch rúrok nazývaných priedušky, kým sa nedostanú k malým vzduchovým vakom pokrytým krvnými cievami nazývanými alveoly.
“Pľúca sa dlho považovali za sterilné, ale teraz vieme, že orálne komenzály – mikróby, ktoré sa bežne nachádzajú v ústach – často vstupujú do pľúc,” hovorí Leopoldo Segal, autor štúdie a riaditeľ mikrobiálneho programu pre pľúca a docent medicíny na Lekárskej fakulte univerzity v New Yorku.
Podľa štúdie tieto mikróby po napadnutí pľúc spôsobujú zápalovú reakciu v proteínoch známych ako cytokín IL-17.
“Vzhľadom na známy vplyv IL-17 a zápalu na rakovinu pľúc sme sa zaujímali o to, či by obohatenie orálnej kompenzácie v pľúcach mohlo viesť k zápalu typu IL-17 a ovplyvniť progresiu a prognózu rakoviny pľúc,” uviedol Segal.
Pri analýze pľúcnych mikróbov 83 neliečených dospelých s rakovinou pľúc výskumný tím zistil, že kolónie baktérií Veillonella, Prevotella a Streptococcus, ktoré sa dajú kultivovať dlhodobým nosením ochrannej masky, sa nachádzajú vo väčšom množstve u pacientov s pokročilým štádiom rakoviny pľúc ako v skorších fázach. Prítomnosť týchto bakteriálnych kultúr je tiež spojená s menšou pravdepodobnosťou prežitia a zvýšeným rastom nádoru bez ohľadu na štádium.
Okrem toho výskum kultivácie Veillonella baktérií v pľúcach myší zistil, že prítomnosť týchto baktérií vedie k vzniku buniek potláčajúcich imunitu a tiež k zápalovým bunkám, ako je cytokín IL-17.
“Na základe výsledkov našej štúdie je možné, že zmeny pľúcneho mikrobiómu by sa mohli použiť ako biomarker na predpovedanie prognózy alebo na stratifikáciu pacientov pri liečbe,” povedal Leopoldo Segal
S pribúdajúcimi dôkazmi súvisiacimi s obmedzeniami a dlhodobými účinkami používania masiek, lekári a vedci začínajú prehodnocovať, či tieto autoritárske opatrenia skutočne spôsobujú viac škody ako úžitku. Jeden kanadský expert na verejné zdravie menom Dr. Aji Joffe v súvisiacej štúdii zistil, že obmedzenie spôsobuje „najmenej desaťkrát“ väčšie škody ako úžitku.
V nedávnom pracovnom dokumente výskumníkov z Harvardskej, Dukeovej a Univerzity Johna Hopkinsa akademici dospeli k záveru, že „pre celkovú populáciu znamená nárast úmrtnosti po pandémii COVID-19 ohromujúcich 0,89 a 1,37 milióna úmrtí v nadchádzajúcich 15 rokoch , respektíve 20 rokov.“
Od začiatku núteného nosenia masky vytvorili dermatológovia pojem „maskne“ na označenie nástupu pupienkov v blízkosti úst spôsobených maskami upchávajúcimi póry olejom a baktériami. Môže to byť spôsobené jednorazovými alebo látkovými maskami.
Zubní lekári tiež varovali pred javom známym ako „ústa masky“, pri ktorom sa pacienti vracajú späť do zubnej ordinácie s nárastom zápalu ďasien a zubného kazu až o 50 % za niekoľko mesiacov od začiatku mandátu masky.
Tento objav osvetľuje rastúce dôkazy o škodách spôsobených dlhodobým nosením ochranných masiek. Vyšlo na Biosferklub.
Autor: Phillip Schneider