Rakúska strana FPÖ, ktorej členom je prezidentský kandidát Norbert Hofer, zozbierala nové dôkazy o možnej manipulácii hlasovania v májových prezidentských voľbách.

Rakúsky ústavný súd doteraz nenašiel žiaden dôkaz zmanipulovania prezidentských volieb, no nariadil ich opakovanie.

No samotný prezidentský kandidát Norbert Hofer zo Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) najnovšie vyjadruje “konkrétne podozrenie”. Sťažnosti sa týkajú hlasovacích lístkov, ktoré boli dodané do domov opatrovateľskej služby bez dovolenia obyvateľov.

Stranícky právnik Dieter Böhmdorfer pre rakúsky denník Kurier vyhlásil: “Dostali sme niekoľko dôkazov a pokračuje proces ich prijatia. Budeme ich pokojne skúmať a odovzdávať ich prokurátorovi.” Viac k tomu kvôli zákonnému mlčaniu nemohol povedať.

Nie je to prvýkrát, čo FPÖ hlasovanie v opatrovateľských domoch spochybnila. V roku 2015 rakúsky ústavný súd zrušil dve voľby starostov v spolkovej krajine Vorarlbersko kvôli sťažnosti o hromadnom dodávaní hlasovacích lístkov do opatrovateľských domov aj pre rodinných príslušníkov a straníckych funkcionárov.

Podľa volebných pravidiel musí byť hlasovací lístok doručený priamo k lôžku konkrétnej osoby a nemá ho vyplňovať žiaden asistent. V prípade, ak ho osoba nemôže vyplniť sama, môže len so súhlasom dotyčného (stačí aj kývnutie hlavou) a volebnej komisie požiadať “dôveryhodnú osobu”, aby to urobila za ňu.

(KPa, skn.cz, Foto: skn.cz)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]