Europoslanec a líder strany Sloboda a Solidarita, Richard Sulík, pridal pred necelou hodinou na Facebook video, v ktorom sa ostro vyjadruje k puču v Turecku.

Podla Sulíka, tento neúspešný puč zorganizoval sám prezident Erdogan, a teraz je Turecko na ceste do diktatúry.  Sulík si myslí, že za týchto okolností Turecko do Európskej únie v žiadnom prípade nepatrí.

Video začína slovami: ,,V Turecku došlo k pokusu o chabo zorganizovaný vojenský puč,” následne Sulík zdôrazňuje že o prípravách na prevrat musel turecký prezident Erdogan, vedieť.

,,Vylučujem, že o prípravách by prezident Erdogan nebol vedel. Oveľa pravdepodobnejšie je, že o prípravách vedel a využil ich, aby mohol spraviť svoj vlastný puč.”

Podla Sulíka, prezident Erdogan spravil v Turecku islamistický puč.

,,Počas niekoľkých dní boli pozatvárané tisíce sudcov, prepustených desaťtisíce učiteľov, médiám sú odoberané licencie, bola výrazne obmedzená sloboda pohybu,” ďalej Sulík zdôrazňuje že Turecko sa stalo neprijateľným partnerom pre EU.

,,Turecko je na ceste rovno do diktatúry a stalo sa neprijateľným partnerom pre Európsku úniu. Verím že snahy o zavedenie trestu smrti v Turecku, otvorili oči aj posledným snílkom v Európskej únii. Turecko do Európskej únie nepatrí. Prezident Erdogan nie je použiteľným partnerom na zastavenie prívalu migrantov. Naopak, bezvízový styk s Turecku celú situáciu ešte viac zhorší.”¨

V závere svojho videa, líder SaS pripomína, že Európska únia musí chrániť vlastné hranice a nemala by sa spoliehať na Turecko, že to spraví za ňu.

,,Európska únia si musí pomôcť sama. Ako prvé si musí dôsledne chrániť svoje vlastné hranice a nespoliehať sa na Turecko, že to bude robiť za ňu. Chcem dúfať, že po posledných udalostiach to začína európskym lídrom dochádzať.”

(KPa, hs.sk, Foto: hs.sk)