Britský imám: Válka se blíží, budeme si brát ženy za otrokyně

Britský imám v kázni zhromaždeniu mladých moslimov vo Walese povedal, že sa vojna blíži a islam im umožňuje brať cudzie ženy ako otrokyne a znásilňovať ich. Nahrávku z kázania imáma získal denník Daily Mail.

Ali Hammuda pôsobí ako imám v Cardiffskej mešite Al-Manar, v ktorej sa modlievali aj traja bojovníci Islamského štátu pred tým, než vycestovali do Sýrie. Sú známi ako cardiffskí džihádisti po tom, čo jedného z nich zasiahol útok dronu, keďže jestvovalo podozrenie, že plánoval útoky v Spojenom kráľovstve. Pred útokom sa 20-roční Reyaad Khan a Nasser Muthana v roku 2014 objavili v propagandistickom videu ISIS, v ktorom sa chválili popravovaním väzňov. Následne sa k nim pridal 17- ročný Muthanov mladší brat Aseel.Práve Ali Hammuda ich k odchodu do Sýrie presvedčil tvrdiac, že sa blíži “súdny deň”. To isté tvrdil aj skupine chlapcov, ktorí nemali ani 13 rokov.

Reportérovi Rizwanovi Sayedovi z denníka Daly Mail sa v utajení podarilo urobiť audionahrávky z radikálnej mešity v Cardiffe. Na kázanie sa dostal vďaka tomu, že mešita dlhú dobu vopred prostredníctvom plagátov a letákov pozývala na kázanie predovšetkým chlapcov medzi 13-18 rokom života.

“Videl som knihy, ktoré hlásali brutálne násilie, sexizmus, homofóbiu, agresívny fyzický džihád, stínanie rúk a hláv”, čo podľa neho legitimizuje skutky, ktoré vykonávajú militantné skupiny.

V audionahrávke je počuť, ako imám Hammuda hovorí skupine mladých mužov: “Jednou z interpretácií toho, čo znamená, že sa blížime ku koncu časov, je, že bude veľa vojen ako ich vidíme dnes, a vďaka týmto vojnám budu ženy brané do zajatia ako otrokyne, áno, ženy budú brané za otrokyne.” Ďalej im sľubuje sex so ženou alebo otrokyňou: “A potom pán tejto ženy s ňou môže niečo mať, lebo to je v islame dovolené. Je dovolené mať niečo so ženou, ktorá je tvojou otrokyňou alebo tvojou ženou.”

Taktiež vyložil interpretáciu hadísy (pôvodne ústne uchovávaná výpoveď o skutkoch Mohameda), ktorá hovorí, že deti budú zaobchádzať so svojimi matkami ako s otrokyňami.

Povedal: “Najviac si myslím, že blížiac sa ku koncu časov uvidíte veľa moslimov, ktorí nebudú poslušní voči svojim matkám a otcom… vidíte deti, ktoré rozprávajú k svojim rodičom, ako by boli otrokmi”.

Táto nahrávka sa podarila reportérovi získať tesne po tom, ako viac než 5000 jezídskych žien a dievčat bolo v roku 2014 zajatých Islamským štátom. Mnoho z nich bolo predaných na trhu s otrokmi.

Moslimskí duchovní sa od imáma dištancujú

Jeden z britských, tzv. umiernených, islamských duchovných vodcov imám Shahid Raza sa od radikálneho imáma dištancuje tvrdiac, že len priaznivci Islamského štátu uznávajú otroctvo: “Z 99% islamských učencov len zopár radikálov nesúhlasí s tým, že otroctvo je v rozpore s islamskými zákonmi a dôstojnosťou ľudskej osoby. To, čo urobil Daeš jezídskym dievčatám, je neislamské. Islam sa zrodil v čase, kedy sa praktizovalo otroctvo, ale v priebehu dejín ho zákony islamu zakázali a skoncovali s ním. Hadísy, ktoré tento imám cituje, sú síce autentické, ale žiaden vedec ich neinterpretuje doslova.”

(KPa, hs.sk, Foto: hs.sk)

Přejít nahoru