Hlboko pod zemou vedci v poslednej dobe objavili veľa takého, čo by bolo považované pred pol storočím za nemožné. Napríklad, po celom svete je možné nájsť „vstupy“ vedúce hlboko do vnútra Zeme napojené na tunelový systém, vytvorený vysoko rozvinutou civilizáciou, ktorý spája spolu všetky kontinenty.

Nedávno vedci potvrdili, že pod zemským plášťom sa nachádza neznámy zdroj kyslíka a v hĺbke 700 km pod našimi nohami sa vlní obrovský oceán vody.

Ukazuje sa, že vnútorný svet našej planéty je extrémne zaujímavý.

Podľa nového výskumu zverejneného v časopise Nature Geoscience, vedci objavili dve obrovské štruktúry nachádzajúce sa v hĺbke 2896 km pod povrchom našej planéty. Tieto kolosy sú približne stokrát vyššie ako Everest. Ich pôvod a presné zloženie zostáva zatiaľ neznáme.

Giant-structures-underground

Obrovské zhluky o veľkosti kontinentu sa nachádzajú na hornej časti zemského jadra. Vedci predpokladajú, že ich zloženie sa odlišuje od chemického zloženia zvyšku plášťa. Podľa vedcov z Arizonskej štátnej univerzity, by tieto bizarné útvary mohli veľa povedať o tom, ako sa objavila naša planéta a rovnako odhaliť mechanizmus zodpovedný za sopečné erupcie a pohyb tektonických dosiek.

Na prekvapenie vedcov sú tieto štruktúry umiestnené na opačných stranách planéty. Jedna sa nachádza pod Tichým oceánom a druhá pod Atlantickým. Niektorí vedci ich nazývajú „termochemické pilóty“ a dlhšiu dobu sa predpokladalo, že sú rovnakého zloženia ako zemský plášť a iba ich teplota sa líši. Ale nový výskum ukazuje, že chemické zloženie týchto štruktúr sa odlišuje.

Podľa vedcov, okolo týchto záhadných štruktúr je ešte potrebné veľa preskúmať, ale už teraz je známe, že sú oveľa hustejšie ako okolitý plášť. Vedecký tím plánuje v blízkej budúcnosti pokračovať vo výskumoch a zistiť pôvod týchto štruktúr.

(KPa, skn.cz, Foto: Shutterstock)