Zdôraznil, že Srbsko sa nesmie stať krajinou preplnenou uviaznutými migrantmi, ktorí nemôžu odísť do krajín EÚ.
Na zníženie počtu migrantov prichádzajúcich do Srbska by mala táto balkánska krajina zvážiť použitie “drastickejších” opatrení, vrátane zábran na hraniciach. Vyhlásil to dnes srbský minister práce Aleksandar Vulin.
Zdôraznil, že Srbsko sa nesmie stať krajinou “preplnenou” uviaznutými migrantmi, ktorí nemôžu odísť do krajín Európskej únie. Podľa neho ide zväčša o tzv. ekonomických migrantov, ktorí odišli zo svojich rodných krajín a vydali sa za vidinou lepšej budúcnosti v niektorej z krajín Európskej únie, pričom však majú iba veľmi malú šancu získať azyl.
“Možno nadišiel čas pre drastickejšie opatrenia, ktoré by výrazne znížili prílev migrantov,” pokračoval Vulin, ktorého citovala agentúra AP. “Možno zábrany, alebo rozmiestnenie nejakých prekážok by mohlo byť jedným z riešení,” dodal.
V Srbsku sa podľa oficiálnych štatistík aktuálne nachádza takmer 5000 migrantov.
Každý musí pochopiť, že o budúcnosti Európy sa nerozhoduje v Bruseli, ale na bulharsko-tureckých hraniciach, povedal dnes predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po prehliadke hraníc, ktorú absolvoval spolu s bulharským premiérom Bojkom Borisovom.
Podľa agentúry MTI maďarský premiér v utorok pricestoval do Burgasu na oficiálnu návštevu Bulharska. Dnes na tlačovej konferencii, ktorú usporiadali pri hraničnom plote neďaleko mesta Lesovo pri bulharsko-tureckých hraniciach, Orbán zdôraznil, že úspešná ochrana bulharských hraníc je záujmom všetkých Európanov.
Predseda maďarskej vlády kritizoval Európsku úniu za to, že sa málo stará o Bulharsko, hoci by mu mala pomôcť. “Ak sme schopní dať tri miliardy eur Turkom, ktorí nie sú členmi únie, nie je možné, aby sme nemohli dať 160 miliónov eur Bulharom, ktorí sú členmi únie,” dodal.
(KPa, kv.sk, Foto: Malcolm Chapman / Shutterstock.com)