Negatívna reklama doteraz fungovala pre Donalda Trumpa tak, ako pre málokoho iného. Je ale možné, že hranica efektivity takejto reklamy bola teraz prekročená.

Ešte pred niekoľkými dňami sa zdalo, že diskusiu médií pred dnešnou, druhou televíznou debatou kandidátov na prezidenta zatieni hurikán Matthew. V piatok večer sa však ozval iný živel – Donald Trump. Na verejnosť prenikli nesmierne urážlivé, oplzlé až agresívne vyjadrenia na adresu žien, ktoré vyslovil v roku 2005.

To spustilo vlnu kritiky, pobúrenia a odsúdenia. Od Trumpa odstupujú viacerí vysokopostavení spolustraníci. Vyjadrenia kritizoval aj jeho kandidát na viceprezidenta Mike Pence. Povedal, že ho urazili a zrušil plánované spoločné vystúpenie s Trumpom v sobotu večer, deň pred televíznou debatou. Niektorí republikáni vyzývajú Trumpa na vzdanie sa kandidatúry. On to odmietol.

“Médiá a vedenie strany ma tak veľmi chcú von z hry, ale ja nikdy neodstúpim, nikdy nesklamem svojich podporovateľov!” uviedol na svojom twitterovom profile.

Keby sa Trump vzdal kandidatúry, Republikánskej strane by to dalo možnosť nasadiť do boja o prezidentský úrad niekoho iného. Komentátori ale upozorňujú, že 31 dní pred voľbami by to bolo náročné. Všetko tak podľa nich zostáva na voličoch.

Republikánsky kandidát na prezidenta Spojených štátov už urážal, nadával, poburoval a šokoval veľakrát. Nikdy mu to neuškodilo, práve naopak. Dostal sa do finále boja o prezidentské kreslo a získal si nevídanú pozornosť médií. Na televíznych obrazovkách sa tak veľa ako Trump objavoval len jediný prezidentský kandidát v histórii volieb a televízie – Ronald Reagan.

Všetci sú teraz zvedaví, aké dôsledky bude mať tento najnovší škandál. Hoci sa zdá byť väčší než tie predošlé, zároveň priniesol niečo, čo môže Trumpovi pomôcť. Po prvý raz počas kampane ukázal, že sa vie ospravedlniť.

  Erdogan se navezl do Česka: "Dostalo se do postavení země podporující terorismus."

“Povedal som a urobil som veci, ktoré ľutujem. Slová zverejnené na tomto viac ako desaťročie starom videu sú jedny z nich. Každý, kto ma pozná, vie, že tieto slová neodrážajú to, kto som. Povedal som to, urobil som chybu a ospravedlňujem sa.”

To, že Donald Trup z roku 2005 nie je Donaldom Trumpom dneška, vyhlásila aj jeho manželka Melánia: “Slová, ktoré môj manžel použil, sú neakceptovateľné a urážlivé. Toto ale nereprezentuje muža, ktorého poznám. Má srdce a myseľ lídra. Dúfam, že ľudia prijmú jeho ospravedlnenie tak, ako som ho prijala ja a budú sa sústrediť na dôležité problémy, ktorým čelí tento národ a svet.”

Trump dodal, že cestovanie po krajine počas kampane a rozprávanie sa s ľuďmi ho zmenili. Viera, ktorú do neho vkladajú, ho podľa neho naučili pokore: “Sľúbil som, že zajtra budem lepším mužom a nikdy, nikdy vás nesklamem.”

Potom obrátil Trump pozornosť na svoju rivalku Hillary Clintonovú. Zverejnené video podľa neho nie ničím viac než odvádzaním pozornosti od dôležitých problémov ako nezamestnanosť a slabá bezpečnosť krajiny.

“Washington je totálne skazený. Hillary Clintonová a jej podobní doviedli našu krajinu na dno. Ja som povedal hlúpe veci, ale je veľký rozdiel medzi slovami a činmi. Bill Clinton zneužíval ženy a Hillary zastrašovala, útočila na, zahanbila a vydierala jeho obete. Prediskutujeme to viac v nadchádzajúcich dňoch,” povedal Trump vo videovyhlásení.

Demokratická kandidátka sa ku kauze nevyjadrila, chce tak urobiť priamo počas televíznej debaty dnes večer.

Trump ukázal, že sa vie ospravedlniť. Nakoľko mu to pomôže, alebo nakoľko mu najnovší škandál uškodí, zatiaľ nie je jasné. Analytici uviedli, že iného kandidáta by to už dávno pochovalo. Ale Trump nie je ako iní kandidáti, a ani táto kampaň nie je ako iné kampane.

  Nejnovější ruská zbraň poprvé použita v Sýrii

(KPa, hs.sk, Foto: Gino Santa Maria / Shutterstock.com)

Komentáře