Jedno levné generikum je účinným lékem na rakovinu! Proč ho lékaři nepoužívají?

Nie je žiadnym tajomstvom, že z liečby rakoviny sa stal veľký biznis.

Peniaze, ktoré sa zarábajú na predpisovaní veľkého množstva liekov, chemoterapie, ožarovania a ďalších sprievodných terapií, sú vskutku obrovské.

Zisk je novou paradigmou modernej medicíny. Postupom času, ako sa naše vedomosti o rakovine rozširujú, zisťujeme, že o mnohé staršie a časom overené lieky na rakovinu akosi nie je záujem.

Lekári sa často o ne nielenže nezaujímajú, ale ich užívanie dokonca aj aktívne zakazujú.

Pritom tieto staršie lieky sú nielen vysoko účinné, ale aj veľmi lacné, keďže patenty na ne už dávno expirovali.

Mebendazol a jeho vplyv na rakovinu

Jedným z takýchto generických liekov je aj mebendazol. Na Slovensku sa táto účinná látka nachádza napríklad v lieku Vermox, ktorý je na lekársky predpis a jedno balenie stojí len okolo 1,13 Eur.

Mebendazol je liek proti parazitom, ktorý sa používa na zbavenie tela mrlí detských (Enterobius vermicularis).

Prvý krát sa začal používať v roku 1971. Dnes je to už pomerne bežný liek, prístupný pre výrobu aj ako generikum. V zahraničí sa dá zohnať veľmi jednoducho, dokonca aj v internetových lekárňach, keďže tam, na rozdiel od Slovenska, nebýva na predpis.

Napriek jeho rozšírenému užívaniu len veľmi málo ľudí pozná jeho účinky, ktoré dosahuje v boji s rakovinovými nádormi.

Štandardná liečba rakoviny sa zameriava na izoláciu a následné zničenie rakovinových buniek pomocou jedov, prípadne na ich chirurgické odstránenie.

Chemoterapia a ožarovanie však majú ničivý vplyv nielen na rakovinu, ale na celé telo, pretože okrem chorých zabíjajú aj zdravé bunky.

Ako funguje mebendazol

Mebendazol sa nesnaží zabiť rakovinovú bunku podobne, ako to robia štandardne používané jedy nazývané cytostatiká.

Funguje inak.

On sa totiž zameriava na reprodukčný cyklus tých buniek, ktoré sa množia nad rámec svojho prirodzeného limitu.

Známe aj ako micro-tubulárne inhibítory, táto skupina liekov bráni deleniu buniek, ktoré prerástli svoju kapacitu na správne delenie sa. To je v podstate typickým znakom pre rakovinové bunky.

Ľudské bunky majú stanovený maximálny možný počet delení, než sa v nich naakumuluje toľko chýb, že to už bráni ich ďalšiemu deleniu. Hovorí sa tomu aj Hayflickov limit.

Väčšina vedcov sa zhoduje, že tento limit je číslo 60.

Uvedená dĺžka života bunky je určená dĺžkou molekulárneho reťazca nachádzajúceho sa na konci našich vlákien DNA – telomérmi.

Podobne, ako to bývalo na starých filmoch, sa tieto „úvodné prázdne obrázky“ časom počas používania filmu (či v našom prípade delení bunky) trhajú a poškodzujú.

Poskytujú tak určitý nárazník, aby sa nepoškodzovala samotná DNA.

No a po zhruba 60 deleniach sa tieto teloméry upotrebia. Inými slovami, čím dlhší telomér, tým pre bunku zostáva viac delení a teda viac času života.

Prvý krát sa ukázal potenciál mebendazolu na zastavovanie rastu rakoviny bez poškodzovania zdravých buniek už v 60-tych rokoch minulého storočia, kedy bola táto látka syntetizovaná.

Posledné štúdie potvrdzujú potenciál mebendazolu

Nedávna štúdia z roku 2014 nazvaná „Využitie existujúcich liekov v onkológii – mebendazole ako liek na rakovinu“ prišla k záveru, že táto látka má potenciál pri liečbe rakoviny a zvlášť, ak sa skombinuje s ostatnými existujúcimi liečebnými procedúrami.

Uvádza sa v nej doslova:

Mebendazol ako dobre známy a v klinickej praxi široko používaný liek proti parazitom má protirakovinové účinky, ktoré boli objasnené v širokom rozsahu predklinických štúdií na viaceré druhy rakoviny.

Na základe predložených dôkazov navrhujeme, aby sa mebendazol synergicky používal spolu s ostatnými liekmi, vrátane existujúcich chemoterapií.

To dáva aj odôvodnenie pre ďalší výskum mebendazolu ako potenciálneho terapeutického prostriedku proti rakovine.

Užívanie mebendazolu vo forme cmúľacích tabliet alebo v tekutej forme sa objavilo aj v niekoľkých ďalších štúdiách, vrátane tejto štúdie, kde sa skúmal jeho vplyv na rakovinu pľúc:

Orálne užívanie mebendazolu u myší vyvolalo silnú protirakovinovú reakciu, pri ktorej došlo k redukcii veľkosti pľúcnych nádorov bez zaznamenania akýchkoľvek toxických účinkov v porovnaní s myšami liečenými tradičnou chemoterapiou.

Záver

Na základe uvedeného môžeme s kľudom vyhlásiť, že mebendazol, tento bežne dostupný generický liek, úspešne lieči rakovinu.

V niektorých štátoch, ako napríklad USA, sa tento liek z neznámych príčin prestal vyrábať. Našťastie, na Slovensku je stále dostupný, hoci je na predpis.

Ak by bol problém nájsť lekára, ktorý by ho bol ochotný predpísať, tak zo zahraničia sa dá objednať aj bez predpisu, vrátane rôznych online obchodov.

(KPa, skn.cz, Foto: Shutterstock)

Přejít nahoru