Sýrska armáda definitívne oslobodila Aleppo, obyvatelia už večer vyšli do ulíc a oslavujú víťazstvo, ktoré ukončilo takmer 4,5 ročné obdobie bojov. Ešte včera poobede Hizballáh uverejnil, že útoku vládnych síl a ich spojencov sa už nedokážu teroristi ubrániť.

Teroristi utrpeli vysoké straty, neskôr sa rozhodli zložiť zbrane. Posledné boje sa odohrávali v štvrtiach Bustan al Kasr, Kalas a Al Mashad. Ešte včera podvečer sa zvyšky teroristov zdržiavali v štvrti Salaheddin, no informácie z vládnych zdrojov hovorili, že aj títo teroristi čoskoro zložia zbrane.

Obyvatelia ešte pred oficiálnym oznámením o oslobodení Aleppa vyšli do ulíc, nehľadiac na dážď. Objímali sa, pozdravovali sa navzájom a tešili sa, že sa Aleppo podarilo oslobodiť a ukončiť obdobie teroru “umiernenej opozície” a skupín prepojených so záujmami USA a Západu.

Sýrska televízia upravila celý svoj program a vysielala masové oslavy z Aleppa, ako aj pozdravy, ktoré oslobodenému mestu zasielali iné mestá Sýrie.

Dnes ráno sýrska armáda potvrdila ukončenie bojov a informáciu o totálnom vyčistení Aleppa od teroristov. Legitímny sýrsky prezident Bašár Asad pozdravil vojakov sýrskej armády a ich spojencov pri príležitosti získaného víťazstva.

Poslední teroristi zložili zbrane, nastúpili do autobusov a odišli bez zbraní do Idlibu. Bitka o Aleppo sa začala dňa 19.7.2012 v štvrti Salah ad Din a v tej istej štvrti sa aj dňa 13.12.2016 symbolicky skončila.

Ide o veľké víťazstvo v sýrskej vojne, pričom Sýrčania vysoko oceňujú skutočnosť, že na tomto víťazstve sa podieľali výraznou mierou sýrski spojenci Rusko, Irán, Libanon, Palestína i šiíti z Afganistanu a Iraku. Vďaka pomoci spojencov odolala Sýria tlaku USA i Západu, využívajúcich proamerickú zástupnú armádu zloženú z džihádistických bánd.

Oslobodenie Aleppa urobilo americkým neoconom červenú čiaru cez rozpočet a stalo sa vážnym fiaskom pre odchádzajúcu Obamovu administratívu.

  Generální tajemník Pan Ki-mun uznal, že OSN zklamala syrský lid

(KPa, hs.sk, Foto: hs.sk)

Komentáře