Světoznámé společnosti, mj. Unilever, Nestlé a Procter&Gamble užívají ve výrobě palmového oleje z indonéských plantáží, kde se využívá dětské práce, praví se v referátu mezinárodní organizace ochránců lidských práv Amnesty International.

V referátu pod titulkem „Velký skandál s palmových olejem: za značkami stojí vykořisťování“ se praví o vyšetření činnost největšího výrobce palmového oleje Wilmar, který dodává svou surovinu devíti společnostem: Nestlé, Procter&Gamble, Unilever, AFAMSA, ADM, Colgate-Palmolive, Elevance, Kellogg’s a Reckitt Benckiser.

„Společnosti zavírají oči na vykořisťování pracovní síly v řetězu dodávek… a dostávají i nadále zisky díky hrůzostrašným porušením“, prohlásila jedna z vědeckých pracovnic této organizace Meghna Abrahamová.

„Velké korporace, jako jsou Colgate, Nestlé a Unilever, přesvědčují své klienty, že v jejich výrobcích se používá ekologicky bezpečný palmový olej, výzkum ale ukázal, že to není pravda. Není nic ekologického na palmovém oleji vyrobeném za využití dětské práce a nucené práce“, podotkla Abrahamová. Poznamenala, že zjištěná porušení ve výrobě společnosti Wilmar mají systematický ráz.

Jak bylo oznámeno na webových stránkách organizace, společnost Wilmar uznala, že má určité problémy pokud jde o dodržování pracovních norem. Společnosti, s nimiž se ochráncům lidských práv podařilo spojit, popírali, že byla nějaká porušení.

(KPa, Sputnik, Foto: Shutterstock)