Četné popáleniny dívky z Aleppa, o níž psala mnohá média, že se stala obětí ruského a syrského letectva, byly způsobeny požárem, jenž vznikl kvůli nezhasnuté svíčce.

Agentura Sputnik navštívila nemocnici, kde se zotavuje Ahd Al-Khaderiová, aby se dozvěděla pravdu o nešťastné události od jejího otce Alaa Al-Khaderi

Alaa řekl agentuře Sputnik, že žijí v aleppské čtvrti Al-Jaberiya, kterou kontroluje syrská armáda. Tato skutečnost vylučuje letecké údery ze strany ruského nebo syrského letectva. „Můj šestiletý syn, který v tomto požáru zahynul, se vzbudil brzy ráno a zatímco všichni spali, zapálil svíčku, aby si došel na záchod. Když se vrátil, zapomněl svíčku uhasit.

Zápach kouře vzbudil jeho starší sestru, která pak začala křičet a budit matku. Její matku v panice nenapadlo vyběhnout ven s dětmi a namísto toho šla ven pro pomoc sousedů. Když otevřela dveře, tak kvůli kyslíku se oheň začal rychle šířit.

Nejstarší dcera rovněž dokázala vyběhnout ven z domu, ale Ahd a její mladší bratr zůstali uvnitř. Já a sousedi jsme dokázali zachránit pouze Ahd, kterou hned hospitalizovali do nemocnice al-Razi s popáleninami třetího stupně,“ řekl Alaa. Ahd teď musí projít četnými operacemi.

Alaa byl šokován, když mu jeho známí ukázali fotografie Ahd v médiích, která ji využila ve svých článcích s cílem obvinit Damašek a Moskvu z bombardování civilistů.

„Ukázali mi fotografii mé dcery ve zprávách, kde psali o syrské holčičce, která byla raněna díky náletům Sýrie a Ruska. Chci připomenout, že fotografie dětí nesmí být prostředkem válečné propagandy… to je prokletá válka a nelze využívat fotografie našich dětí ke svým cílům,“ dodal otec.

Lékař Alaa ad-Din Alu, jenž má Ahd v péči, řekl agentuře Sputnik, že 11letou holčičku přivezli do nemocnice s popáleninami obličeje, ramen a rukou 3. stupně a popáleninami nohou 2. stupně. „Poskytli jsme ji nezbytnou lékařskou péči a začali rehabilitaci. Nyní je stabilní, léčení ovšem bude trvat dlouhou dobu, než bude z nemocnice propuštěna,“ řekl lékař.

  Imigranti: Raději smrt hladem než „potupnou almužnu“ nižší než 2000 euro na měsíc

(KPa, skn.cz, Foto: skn.cz)

Komentáře