Lidé po celém světě vyšli do ulic a účastnili se protestů proti Trumpovi

Tisíce ľudí protestovali dnes v uliciach európskych metropol proti novému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. Pripojili sa tak k celosvetovej akcii s názvom Pochod žien, ktorá má dnes vyvrcholiť veľkým zhromaždením vo Washingtone.

Zrejme najmasovejší protest sa uskutočnil v centre Londýna, v ktorom sa podľa odhadov zišlo až okolo 100.000 ľudí, žien i mužov. Účastníci vyjadrovali svoju podporu myšlienke ľudských práv a ženskej rovnoprávnosti a tiež odpor voči rasizmu a protiimigračnej politike Donalda Trumpa. Medzi protestujúcimi bol aj londýnsky starosta Sadiq Khan.

Podobné demonštrácie sa uskutočnili aj v Manchesteri, Edinburghu, Cardiffe a ďalších britských mestách, ako aj v írskej metropole Dublin.

Vlna protestov prebehla aj v Nemecku. Na najväčšej z protestných akcii vo Frankfurte sa zúčastnilo okolo 2000 ľudí. Demonštrovalo sa aj pred americkou ambasádou či pri Brandenburskej bráne v Berlíne, a tiež v Mníchove a Heidelbergu. Všetky zhromaždenia mali podľa polície pokojný priebeh.
Vo Viedni sa zišli zhruba dve tisícky demonštrantov.

Niekoľko tisíc ľudí vrátane mnohých Američanov žijúcich a študujúcich vo Francúzsku vyšlo dnes aj do ulíc Paríža. Protest v blízkosti Eiffelovej veže zorganizovalo vyše 40 feministických a protirasistických organizácií.

Podobné pochody prebehli aj v Ríme, Ženeve, Amsterdame či Štokholme.

Stovky Trumpových odporcov protestovali tiež na Václavskom námestí v Prahe. Organizátori tejto akcie vyjadrovali nesúhlas s nenávistnou rétorikou Donalda Trumpa a ďalších súčasných politikov a vyslovovali podporu myšlienkam demokracie, ľudských práv či ekológie.

Akcia Pochod žien bola pôvodne naplánovaná ako jediný pochod vo Washingtone, postupne sa však rozšírila až na približne 670 zhromaždení vo všetkých štátoch USA a v 58 krajinách sveta. Očakáva sa, že celkový počet účastníkov prevýši dva milióny.

Organizátori chcú vyjadriť nesúhlas s protiženskými, rasistickými, homofóbnymi a nábožensky netolerantnými výrokmi, ktoré podľa nich charakterizovali Trumpovu predvolebnú kampaň.

USA: Vo Washingtone protestovali proti Trumpovi státisíce ľudí
Státisíce ľudí sa dnes zišli v parku National Mall pred washingtonským Kapitolom, aby vyjadrili svoj protest proti novému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. K takzvanému Pochodu žien sa pridali demonštranti aj v mnohých mestách USA a sveta.

Park National Mall zaplnili Trumpovi odporcovia – ženy aj muži – v ružových čiapkach s transparentmi vyjadrujúcimi nesúhlas s vyjadreniami a politikou nového prezidenta. Masové protestné zhromaždenie sa uskutočnilo len deň po Trumpovej slávnostnej inaugurácii pred Kapitolom.

Organizátori pôvodne očakávali zhruba 250.000 účastníkov, potom však svoju predpoveď zvýšili na vyše pol milióna. Priveľký počet demonštrantov dokonca znemožnil pôvodný plán spoločného pochodu k Bielemu domu. Účastníkov napokon vyzvali, aby sa na trasu vydali postupne po skupinách a alternatívnymi trasami.

Washingtonský Pochod žien podporila aj Hillary Clintonová, ktorú vo vlaňajších prezidentských voľbách porazil Donald Trump.

Súdiac podľa vyťaženosti washingtonského metra sa dnes po americkej metropole v súvislosti s protestom pohybovalo výrazne viac ľudí než v deň Trumpovej inaugurácie.

Podobné antitrumpovské zhromaždenia sa konali aj iných veľkých mestách USA vrátane Chicaga, Bostonu, Seattle a Los Angeles.

Akcia Pochod žien bola pôvodne naplánovaná ako jediný pochod vo Washingtone, postupne sa však rozšírila až na približne 670 zhromaždení vo všetkých štátoch USA a v 58 krajinách sveta. Očakáva sa, že celkový počet účastníkov globálne prevýši dva milióny.

Organizátori chcú vyjadriť nesúhlas s protiženskými, rasistickými, homofóbnymi a nábožensky netolerantnými výrokmi, ktoré podľa nich charakterizovali Trumpovu predvolebnú kampaň.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Přejít nahoru