Jde o aplikaci tlaku pomocí prstů rukou na určité body, což pak spouští léčivé procesy v jiných částech těla, které jsou s uvedenými body spojené.

Dnes vám prozradíme jednu techniku, která pomáhá zmírnit problémy s nadýmáním, plynatostí a špatným trávením.

1. Body na hrudníku a břiše

Jde o body umístěné na a vedle pomyslné ose procházející středem těla. První dva body se nacházejí pod místem, kde se končí klíční kosti. Další bod je přibližně 2 až 3 cm nad pupkem (centrum energie) a a poslední zhruba 2 cm pod pupkem.

Jak pomáhají:

Na uvolnění nadýmání aplikujte mírný tlak na bod nad pupkem, tedy v oblasti, kde se nachází žaludek. Dosáhnete snížení kontrakcí břišních svalů, uvolnění zácpy, zmírnění žaludečních bolestí, ale i pocitů frustrace, bolestí zad v křížové oblasti, snížení stresu a pálení žáhy.

Na posílení účinku stiskněte střídavě i ostatní 3 body. Provádějte to pravidelně.

2. Body ve spodní části zad

Těmto bodům se občas říká také „moře vitality“. Nacházejí se na obou stranách spodní části zad, přibližně v oblasti ledvin.

Jak pomáhají:

Stisknutím těchto bodů se vám uleví při špatném trávení a bolestech břicha a žaludku. Pokud máte slabá záda, tyto body raději nestimulujte, jinak si můžete zhoršit bolesti křížů.

3. Body na rukou

Tyto body se nacházejí v jamkách na zápěstí každé ruky.

Jak pomáhají:

Aplikace jemného tlaku na uvedená akupresurní místa zmírní divné pocity na žaludku, nevolnosti a zlepší trávení.

4. Body na lýtkách

Těmto bodům se také říká žaludeční body č.36 nebo v tradiční čínské medicíně body Zu San Li.

Jejich název se odvolává na schopnost těchto bodů energizovat celé tělo.

Pokud si položíte ruku na ohnuté koleno tak, že palec překrývá jeho horní část, pak místo mezi malíčkem a prsteníčkem ukazuje na tento bod nacházející se v malé jamce na vnější straně horního konce lýtkové kosti.

Jak pomáhají:

Stimulací těchto bodů si dokážete zvýšit celkovou energii, posílit imunitu, zmírnit zažívací potíže jako jsou nevolnosti, zvracení, nadýmání, plynatost, zácpa, průjem a také celkově zlepšit trávení.

5. Body na chodidlech

Jde o dva důležité shiatsu body pro zmírnění plynatosti nacházející se na vašich chodidlech. Snadno je najdete tak, že si přeložíte nohu přes koleno a pak pomocí palce protilehlé ruky si je nahmatáte. Nacházejí se na oblouku vnitřní strany chodidla asi 3 až 4 cm od paty směrem k palci.

Jak pomáhají:

Aplikací tlaku na tyto body po dobu 1 minuty uklidníte váš žaludek a zároveň stimulujete cirkulaci krve v žaludku a střevech, čímž zlepšíte trávení a absorpci živin do krve.

Závěr

Pokud vás akupresura zajímá více, můžete si přečíst více článku ZDE.

(KPa, Alternativnimagazin, Foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Vzpěračky Masters nafotily kalendář na rok 2024 v RETROAUTOMUZEU pro Nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa
    Praha 7. prosince 2023 (PROTEXT) - Skupina vzpěraček Masters se rozhodla udělat něco neobvyklého a zábavného pro dobrou věc. Nafotily kalendář na rok 2024 v RETROAUTOMUZEU, kde se nachází sbírka historických automobilů. Je plný barevných a originálních snímků, na kterých vzpěračky pózují s různými vozidly z minulosti.Kalendář je určen pro podporu Nadačního fondu Úsměv nejen […]
  • Konference Creative Edge představí umělou inteligenci v kontextu vizuální kultury
    Praha 7. prosince 2023 (PROTEXT) - Dne 22. ledna 2024 v pražském CAMPu proběhne konference Creative Edge. Stane se místem setkání předních myslitelů, umělců a technologů se zájmem o AI. Hlavním lákadlem konference je Luba Elliott je britská kurátorka a výzkumnice specializující se na umělou inteligenci v kreativním průmyslu a dále německý umělec a světový […]
  • Vyšla kniha Marketing a PR v architektuře
    Praha 7. prosince 2023 (PROTEXT) - První publikace svého druhu přehledně shrnuje všechny způsoby marketingové prezentace a komunikace v oblasti architektury a interiérového designu. Úvodní slovo ke knize Radka Váni napsala světoznámá architektka Eva Jiřičná.Autor s dvacetiletou zkušeností v oboru přehlednou formou vysvětluje krok po kroku, jak správně komunikovat v oblasti architektury.Od stanovení základní marketingové […]