Poslankyně Nejvyšší rady Naděžda Savčenková v rozhovoru s Globe and Mail ostře kritizovala prezidenta Ukrajiny Petro Porošenka, a oznámila, že je připravena vládnout metodou vojenské diktatury.

Bývalá vojenská pilotka řekla, že dříve se nechtěla stát prezidentkou, ale je nyní připravena do toho jít.

„Nepřemýšlela jsem o tom, jak se stát prezidentkou. Jsem unavená z této otázky. Můj úkol je udělat Ukrajinu silnější. A pokud je zapotřebí, abych se stala prezidentkou, jsem připravena se jí stát,“ uvedla.

Za svůj politický idol Savčenková označila chilského diktátora Augusta Pinocheta.„Je zřejmé, že to byl diktátor, ale diktátor-altruista. Je zřejmé, že po něm to bylo v zemi mnohem lepší, než předtím,“ prohlásila poslankyně, a dala na vědomí, že je připravena vládnout jeho metodami.

(Augusto Pinochet se za podpory CIA dostal v Chile k moci krvavým svržením legitimní vlády Salvadora Allendeho v roce 1973. Obětmi teroru vojenské junty se staly více než 3 tisíce lidí a desítky tisíc byly nuceny emigrovat – tolik k altruismu generála Pinocheta – pozn. red.)

Savčenková opět kritizovala Porošenkovu vládu, a ukrajinského prezidenta označila za „nepřítele číslo dvě.“

„Nemůžete bojovat s nepřítelem číslo jedna, když máte za zády nepřítele číslo dvě. Je velmi vysoká pravděpodobnost, že nepřítel číslo dvě uzavře dohodu s nepřítelem číslo jedna, aby tě zabil,“ tvrdila. Nepřítelem číslo jedna označuje ruského prezidenta, potvrdil Globe and Mail.

Savčenková dodala, že země novou revoluci nepotřebuje, protože za „současné situace“ jakékoliv pouliční protesty skončí násilím.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)