To není vtip: OSN zvolilo Saúdskou Arábii do komise pro práva žen

Hospodárska a sociálna rada OSN minulý týždeň hlasovala o zaradení Saudskej Arábie do Komisie o postavení žien na štvorročné obdobie počnúc rokom 2018, a to aj napriek tomu, že táto krajina nie je práve najlepším príkladom v zaobchádzaní so ženami.

Hillel Neuer, výkonný riaditeľ ženevskej organizácie UN Watch, vyjadril svoje pobúrenie týmto vyjadrením: “Voľba Saudskej Arábie na ochrancu práv žien je taká, akoby sme vymenovali podpaľača šéfom požiarnikov v meste.”

Zdá sa mu to “absurdné”, pretože ženy v Saudskej Arábii nemajú plné práva. “Každá saudská žena musí mať mužského opatrovníka, ktorý vykonáva všetky kritické rozhodnutia v jej mene a kontroluje život ženy od narodenia až po jej smrť. Saudská Arábia tiež zakazuje ženám šoférovať,” vysvetľuje.

Najnovšia správa o ľudských právach USA týkajúca sa Saudskej Arábie (väčšinou pripravovaná odchádzajúcou Obamovou administratívou) poznamenáva, že aj napriek tomu, že bola povolená účasť na komunálnych voľbách v roku 2015, stav práv žien v kráľovstve zostáva vo všeobecnosti priepastný.

Podľa UN Watch, práve USA nútili formálne hlasovať a Čína nesúhlasila. Bežnou praxou však býva, aby regionálne zoskupenia v tajnom hlasovaní samé vybrali isté krajiny do komisie.

Hlasovanie sa už konalo, ale za zatvorenými dverami, čo znamená, že ešte nie je jasné, ktoré krajiny hlasovali za Saudskú Arábiu. Neuer použitím volebnej matematiky vraví, že najmenej päť členských štátov EÚ muselo voliť Saudskú Arábiu, aby získala miesto v komisii.

(KPa, skn.cz, Foto: skn.cz)

Přejít nahoru