Milé dámy, chystáte sa do Paríža? Viete, ktorým miestam sa radšej vyhnúť? Niektoré parížske predmestia sú už notoricky známe ako tzv.”citlivé štvrte”, ako francúzsky štát eufemisticky nazýva miesta, ktoré sú skôr známe pod názvom “no-go zóny”.

Tentokrát sa však problém týka už i samotného centra Paríža. 18. mája priniesol francúzsky denník Le Parisien výbušný článok pod názvom “Poľovačka na ženy v štvrti Chapelle-Pajol”. Článok popisuje zmenu, ktorá sa udiala v centre Paríža, v X.-XVIII. parížskom obvode v priebehu jedného roka. Štvrť sa zmenila na nepoznanie, denný život sa pre obyvateľky štvrte každého veku stal peklom.

Denník popisuje dennú realitu v mieste, kde “ženy nemajú nárok na mesto”. Kaviarne, bary, reštaurácie sú pre ne jednoducho zakázané. Takisto chodníky, stanice metra, námestia. Priestor okupujú desiatky agresívnych mužov, migrantov a pašerákov, drogových priekupníkov, pouličných vtieravých predajcov. Oni sú pánmi mesta a obťažujú miestne ženy.

Mladé dievčatá nemôžu vychádzať samy, nemôžu si obliecť sukňu, alebo priliehavejšie nohavice, ináč riskujú napríklad “zapálenú cigaretu vo vlasoch”, ako sa denníku zverila jedna z obyvateliek.

Nathalie, 50-ročná žena, ktorá vo štvrti žije už 30 rokov, sa sťažuje: “Musíme znášať neznesiteľné zaobchádzanie.“ Atmosféra sa podľa Nathalie v posledných mesiacoch zmenila na nepoznanie. “Sú to nekonečné urážky. Žijeme v atmosfére strachu a to až do takej miery, že meníme svoje zvyky a oblečenie. Niektoré to vzdali a už ani nevychádzajú z domu.” Napríklad jedna 80-ročná pani, ktorá sa stala objektom sexuálneho útoku, takže už radšej zostáva zatvorená v byte…

Ďalšie svedectvo poskytla Áurelie, 38 rokov, v štvrti žije 15 rokov. “I samotný pohyb sa stal problematický.” Kaviareň v blízkosti jej bydliska “inokedy sympatické bistro, sa zmenilo na výlučne mužskú záležitosť a je ustavične preplnené. Musím znášať poznámky zakaždým, keď idem okolo, najmä keď sú opití. Jednoduchý fakt, že som sa pozrela z okna, spustil vlnu urážok, musela som sa zamknúť v byte. Ešte nedávno som mohla ísť na Boulevard de la Chapelle zo stanice Stalingrad, dokonca neskoro v noci. Dnes je to už nemysliteľné.“

  Západ neuznává výhru Asadovy strany Baas v dubnových syrských volbách

“V posledných týždňoch ma obklopila skupina vtieravých predavačov. Dostala som strach a začala som kričať. Dvaja z nich vytiahli nôž a začali sa mi vyhrážať. Myslela som, že udrela moja posledná hodina… Moja 12-ročná dcéra už mesiace nechodí sama do školy ani nikam vo štvrti…,“ popisuje situáciu Laura, ďalšia obyvateľka štvrte.

Zúfalé ženy zistili, že podávať sťažnosti nemá zmysel, tak sa rozhodli spustiť petíciu a usporiadať hromadný pochod po “zakázaných miestach”.

Petícia nesie názov: “Ženy, ohrozený druh v centre Paríža. Odteraz je naša štvrť prenechaná mužom. Už žiadne ženy v kaviarňach. Už žiadne deti na námestí Louis-de-Marillac. Niektoré z nás sa zabarikádovali doma.

Urážky vo všetkých jazykoch, krádeže, alkoholizmus na ulici. Priekupníci, ktorí zapustili korene v našej štvrti a ich zamestnávatelia, ktorí nám každý deň dávajú najavo, že sme nežiaduce. My a naše deti. To musí skončiť,” píše sa v petícii.

Radnica mestskej štvrti si je problému vedomá a zvýšila policajnú ochranu i preventívne akcie.

Socialistická primátorka Paríža, Anne Hidalgová, pod tlakom verejnosti a po medializácii priznala, že o probléme vie už niekoľko týždňov.

„Mesto Paríž a policajná prefektúra identifikovali problém pred niekoľkým týždňami a sú odhodlané konať,“ vydala oficiálne vyhlásenie primátorka Hidalgová. Bude to stačiť?

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Komentáře