Jediným spôsobom, ako ochrániť Poľsko pred islamskými teroristickými útokmi, je nedovoliť moslimom hromadne migrovať, povedal v pondelok poľský poslanec za vládnu stranu Ryszard Czarnecki.

“Pokiaľ ide o zníženie pravdepodobnosti, že Poľsko bude zasiahnuté islamistickými teroristickými útokmi, jedinou osvedčenou metódou je zabrániť moslimom migrovať,” povedal Ryszard Czarnecki pre miestny rozhlas po útoku v Londýne v sobotu, pri ktorom prišlo o život sedem ľudí a zranených ďalších 48.

Poznamenajúc, že ​​deti islamských prisťahovalcov sú zodpovedné za veľké množstvo útokov inšpirovaných ISIS na európskej pôde, poslanec Európskeho parlamentu zo strany Právo a spravodlivosť (PiS) povedal, že Poľsko sa “učilo z chýb” iných krajín na Západe a tak odmieta “otvoriť svoje dvere islamským migrantom.”

Na otázku, či si myslí, že politici, ktorí vedú Poľsko, majú radu pre Britániu a ďalšie krajiny v západnej Európe, ako sa vyhnúť terorizmu, Czarnecki povedal, že krajina má “veľmi špecifický koncept prisťahovalcov“.

“Pokiaľ ide o Britániu, už sme im pri viacerých príležitostiach povedali, že musia deportovať radikálnych migrantov, nie tolerovať. Ak radikálny moslimský klerik v mešite vyzýva svojich bratov, aby bojovali proti neveriacim, myslím, že existujú dôvody na vyhostenie takéhoto imáma. Našťastie, Poľsko neopakuje tieto chyby, ktoré urobili iné krajiny, pokiaľ ide o našu prisťahovaleckú politiku, a preto nemáme tieto problémy,” uviedol europoslanec, ktorý sedí vo výbore Európskeho parlamentu pre zahraničné veci.

Keď hovoril v poľskom parlamente koncom minulého mesiaca po teroristickom útoku v Manchestri, ktorý si vyžiadal život 23 dospelých a detí vrátane poľského páru, premiérka Beata Szydłová odsúdila “európske politické elity” a varovala, že kontinent musia viesť “silní politici”, ktorí sú ochotní bojovať proti terorizmu.

Vláda premiérky zo strany PiS v súčasnosti bojuje proti plánom Európskej komisie. Tá od každého členského štátu, ktorý podpísal spoločný európsky azylový systém, požaduje, aby prijal kvótu migrantov, ktorí v súčasnosti žijú v Grécku a Taliansku.

V reakcii na to, že Európska únia stanovila júnovú lehotu, podľa ktorej musí Poľsko a Maďarsko uvítať priatie prisťahovalcov alebo čeliť sankciám, uviedol minister vnútra Mariusz Błaszczak, že žiadatelia o azyl z tretieho sveta by stredoeurópskej krajine spôsobili “oveľa väčšie” škody, ako akýkoľvek trest z Bruselu.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)