Spojené státy připravují úder na Sýrii, uvedl ruský poslanec

Na portáli k-politika uviedol ruský poslanec a veterán ruzkej rozviedky Igor Morozov zaujímavé informácie.

Podľa jeho slov USA sa pripravujú k priamemu vstupu do diania v Sýrii a v širokokoncipovanej vojenskej operácii chcú zvrhnúť legitímneho prezidenta Bašára Asada.

Podľa Morozova sa situácia Američanom rozpadá pod rukami. Ich zástupná armáda zložená z rôznych frakcií “umiernených teroristov” protiasadovskej opozície nedokáže splniť Američanmi vytýčené ciele, tie nedokážu splniť ani Kurdi.

Američania preto musia priamo zasiahnuť do konfliktu v Sýrii, pretože hrozí že v prípade ak do konfliktu nevstúpia v priebehu niekoľkých mesiacov sa rozpadne celá protiasadovská opozícia a americké snahy zničiť Sýriu, ktoré začali v roku 2011 sa skončia totálnym neúspechom.

Podľa Morozova Američania pripravujú provokácie, obstreľujú prosýrske jednotky a snažia sa vyhrotiť situáciu. Americká koalícia pôsobí v Sýrii bez mandátu OSN, Američania nevyhlásili Sýrii vojnu, sýrsky prezident Bašár Asad ich do Sýrie nepozval, takže Američania v Sýrii pôsobia v rozpore s medzinárodným právom.

Napriek tomu si Američania, ťažkú hlavu s dodržiavaním medzinárodného práva nerobia a v oblasti at-Tanf zaútočili pred niekoľkými dňami na proiránske jednotky, ktoré podľa ich slov narušili bezpečnostnú zónu. Pripomíname, že v at-Tanf na jordánskej hranici sa nachádzajú posledné žalostné skupiny bojovníkov proamerickej protiasadovskej opozície, z ktorých sa americkí, britskí a nórski príslušníci špeciálnych síl snažia vytvoriť bojaschopný vojenský útvar.

Hraničný prechod at-Tanf, ktorý sa nachádza na hranici s Jordánskom, v blízkosti Iraku mal podľa amerických plánov brániť priamemu prepojeniu medzi Iránom a Sýriou. Až doteraz nemohli iránski spojenci s Hizballáhu priamo získavať iránske zbrane.

V posledných hodinách však cez Irak prenikli sýrske vládne jednotky, ktoré využili skutočnosť, že iracko-sýrske hranice kontrolujú členovia proiránskych šiítskych irackých milícii. Cez iracké územie potom prenikli iránski dobrovoľníci, Hizballáh, šiítske iracké milície a sýrske jednotky na územie východne od at-Tanf.

Vojenský presun cez Irak do oblasti Sýrie východne od at-Tanf bol rýchlejší a časovopodstatne kratší, ako presun cez sýrske územie, sýrske jednotky z chodu zaútočili na prekvapených bojovníkov proamerickej koalície a zahnali ich od irackosýrskej hranice.

At-Tanf sa tak dostal do obkľúčenia sýrskych vládnych síl a ich spojencov z troch smerov – zo západu, severu a východu. Momentálne majú členovia protiasadovských síl v čele s Američanmi len jedinú možnosť spojenia s Jordánskom, priame spojenie medzi Libanonom Sýriou a Iránom sa stalo skutočnosťou.

Podľa Morozova zaskočení Američania vsadili všetko na jednu kartu a snažia sa získať strategickú iniciatívu v Sýrii. Urýchlene spustili plán “farebnej revolúcie” a snažia sa ziniciovať štátny prevrat v Damasku. Ich cieľom je odstránenie Bašára Asada a zastavenie plnenia mierových dohôd z Astany a Ženevy. Morozov poukázal na to, že Američania strácajú nervy a neželajú si ukončenie vojnového konfliktu v Sýrii.

Pripravovaný americký útok podľa Morozova bude rozhodný a silný. Ak sa Američanom nepodarí, môže to znamenať koniec ich plánov v Sýrii. Od mája Američania koncentrujú vojenské sily v Jordánsku a horúčkovito formujú protiasadovské sýrske sily, ktoré sa chystajú podporovať zo vzduchu. Morozov je presvedčený že tentoraz Američania zasiahnu v Sýrii v širšej miere okrem letectva aj s pomocou svojích špeciálnych jednotiek, pretože na sýrsku protiasadovskú opozíciu s jej chabými vojenskými hodnotami sa nemôžu spoľahnúť. Morozov nepredpokladá, že by Američania v Sýrii nasadili regulárnu pozemnú americkú armádu, pretože tá ukázala svoju obligátnu neschopnosť už v bojoch v Iraku či Afganistane, kde Američania dokázali len bombardovať civilistov, poraziť pastierov kôz s kalašnikovmi, ktorým Rusi nedodávali protilietadlové rakety bolo nad sily amerických vojakov.

Ruský generálny štáb je podľa Morozova pripravený aj na takýto násilný vývoj udalostí. Ak by Rusko umožnilo Američanom získať v Sýrii iniciatívu, znamenalo by to, že bol úplne zbytočný ruský vstup do sýrskej kampane v roku 2015.

Rusko samozrejme rieši náročné geopolitické súperenie s USA nielen vo vojenskej, ale aj v diplomatickej rovine. Rusko úspešne pôsobí aj na pôde OSN, kde sa USA kvôli nedodržiavaniu medzinárodného práva ocitáva čoraz častejšie pod paľbou kritiky.

Podľa Morozova najbližšie týždne v Sýrii budú z politického hľadiska značne horúce.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Přejít nahoru