Václav Klaus si myslí, že rozdelenie Československa prospelo viac slovensku než Česku. Tento názor uviedol v rozhovoroch pre niekoľko českých médií v súvislosti s 25. výročím rozdelenia ČSFR.

“Rozdelenie prospelo viac Slovensku. Oni sa konečne našli. My sme sa hľadať nepotrebovali. My sme si len ubrali jednu komplikáciu – prijímať riešenia, ktoré by nám nevyhovovali. A zbavili sme sa frustrujúcich zážitkov z hľadania týchto kompromisov. Teraz sa nám to ale vrátilo spolu s EÚ,” odpovedal Klaus v rozhovore pre TV Nova na otázku, ako s odstupom hodnotí rozdelenie Československa a ktorému novovzniknutému štátu rozdelenie prospelo viac.

Klaus tiež hovoril o jeho pocite, keď si uvedomil, že je rozdelenie nevyhnutné.

“Prvým pocitom, ale z júna, nie z augusta, pretože v auguste už o nič nešlo, bol pocit úľavy, že už je ten nepokoj, nervozita celej spoločnosti a obava z rozhodnutia a jeho osudovosti za nami. A potom tiež istý smútok a ľútosť, že niečo veľké skončilo, niečo, čo sme neurobili my, ale naši predkovia,” odpovedal Klaus.

V rozhovore pre Český rozhlas Radiožurnál Václav Klaus rozviedol, v čom rozdelenie viac prospelo Slovensku.

“Myslím, že Slovensko poskočilo dopredu o kúsok viac, než my. Samozrejme vychádzalo z nižšieho základu ekonomicky, to znamená, že vzostup je potom o kúsok ľahší a o kúsok rýchlejší.

Slovensko sa emancipovalo, našlo sa v istom zmysle slova, čo je veta, ktorú by som pokojne pred 30 rokmi ja povedal, je, že Slovensko je v niečom taký mladší a zdravší národ, to my sme už usadlejší, pomalší a kľudnejší.

Slovensku sa to viacmenej podarilo, takže ja to plne rešpektujem. Musím deklarovať, čo som už tisíckrát vyhlásil, že som to vravel v priebehu celých 90. Rokov, kedy to tak nevyzeralo, kedy to vyzeralo, že Slovensku sa nedarí. Vždy som svoj názor obhajoval.

Musím priznať, že Česko bolo považované za fungujúcu bezproblémovú krajinu, keď som ako český predseda vlády v 90. rokoch jazdil kdekoľvek po svete, usmieval som sa nad tým, že v Amerike, Anglicku, Nemecku, Francúzsku debata s prezidentmi a premiérmi krajín nebola o Českej republike, o tej si mysleli, že to tam viacmenej prebieha normálne, debata bola iba o Slovensku. Hovorili: „Vy tomu Slovensku rozumiete, tak nám to prosím vás vysvetlite.“ To sa ma pýtal americký aj francúzsky prezident.

Slovensku sa vôbec nedôverovalo a bolo to do značnej miery spôsobené takmer démonizáciou Vladimíra Mečiara, ktorá bola ako u nás, tak v západnej Európe i Amerike.
Mečiar nielen v prenesenom slova zmysle bol kedysi boxer, a keď to necháme v tom prenesenom slova zmysle, tak vždy hovorím, že človek zahnaný do kúta bojuje zo všetkých síl, a Slovensko a Mečiar boli viacmenej zahnaní do kúta, my sme vyzerali ako premianti postkomunistických krajín, a Mečiar z toho kúta tými pästičkami okolo seba mával.

V tej chvíli som bol na prekvapenie všetkých niekto, kto obhajuje slovenský vývoj a kto bol presvedčený o tom, že to nedopadne zle,” odpovedal Václav Klaus na otázku.
Oba celé rozhovory je možné nájsť na oficiálnych stránkach Václava Klausa – www.klaus.cz.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Komentáře