Známý britský levicový komentátor Paul Mason považuje za téměř hotovou věc, že Donald Trump ve svém úřadě „nepřežije“ déle než jeden rok a vystřídá jej viceprezident Mike Pence.

„Víme, že Donald Trump obdržel e-mail, ve kterém mu byla nabídnuta schůzka s ruskou stranou. Stejně tak víme, že velká porota zvažuje jeho předvolání ve věci ovlivňování voleb Kremlem. Stejně tak víme, že zvláštní poradce Robert Mueller vyšetřuje bývalého šéfa Trumpovy kampaně Paula Manaforta a bývalého poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna. Vše by nakonec mohlo skončit tak, že Trump rezignuje, nebo bude obviněn,“ soudí Mason.

Trumpa v prezidentském úřadě vystřídá viceprezident Mike Pence, kterého Mason považuje za klíčovou postavu konzervativní americké politiky.

„Pence je spojencem bratrů Kochů, kteří doposud přispěli různým pravicovým subjektům na 400 milionů dolarů. Od Trumpa se však od začátku drželi dál. To se změnilo teprve tehdy, když si za viceprezidenta vybral právě Pence. Bláznivé tweety a ještě bláznivější prohlášení Trumpa na veřejnosti se tak stanou jen surrealistickým prologem k hlavní události.“

Obrovské spiknutí na těch nejvyšších místech. Neuvěříte, co se prý chystá na prezidenta Autor: pro | Publikováno: 9.8.2017 | Rubrika: Ostatní USA

Za onu výše zmíněnou „hlavní událost“ považuje Mason právě zvolení Pence. „Na pravici existují ve Spojených státech dva vzájemně se překrývající projekty. První z nich by se dal eufemisticky popsat jako ochrana příjmů a stojí za ním právě bratři Kochové. Jeho příznivcům jde o nízké zdanění a ve svém snažení se zaměřují především na ekonomiku. Změna klimatu je pro tyto lidi mýtus, Keynese označují za zlo atd.,“ píše Mason.

Příznivci druhého pravicového projektu jsou naopak značně konzervativnější a dle interpretace levicového britského komentátora si přejí represivní stát. „Ještě před letošními Vánocemi tak bude stát americká ultrapravicová elita před volbou, jestli dál stát při Trumpovi, nebo přejít k plánu, který byl zřejmý od začátku roku 2016. Tedy upřednostnit konzervativní proud v čele s Mikem Pencem.“

K současné politické situaci existuje z pohledu Masona jistá paralela i ve Velké Británii. „Trumpova „America first“ a brexit jsou dva pokusy o záchranu národních projektů volného trhu. Zastánci brexitu a různí ti Stevové Bannonové chtějí dosáhnout vytvoření trhem řízené společnosti. Zatím se jim však v období mezi červnem a listopadem 2016 podařilo vybudovat pouze dvě nestabilní demokracie,“ uzavírá Mason.

(KPa, skn.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře