Už je to opět tady. Během několika posledních měsíců zdražilo máslo na hodnotu 50 a více korun.

O tom, jaké skvělé zdravotní přínosy máslo má jsme již několikrát na alternativním magazínu psali. Pokud byste si chtěli tyto přednosti másla a naopak o nezdravosti margarínu, naleznete příslušné články na konci v sekci „Související“.

Existuje mnoho způsobů, jak si vyrobit domácí máslo. My vám dnes představíme podle našeho názoru velmi jednoduchou a zároveň rychlo metodu, jak si domácí máslo vyrobit. A postačí vám k tomu pouze kuchyňský mixér.

Ukážeme vám, jak si ho vyrobit za rozumnou cenu a to přibližně za 35 korun, což už je z ekonomického hlediska za 200 g másla velmi výhodná cena. A pevně věříme, že se budete schopni dostat na náklady ještě nižší.

Tak co, jste připraveni si sami vyrobit domácí máslo?

Jak vyrobit domácí máslo v mixéru

Potřebovat budete následují:

  • 500ml smetany (30%)
  • studenou vodu
  • kuchyňský mixér
  • Postupujte následovně

1. Do kuchyňského mixéru nalijte 0,5 litru smetany a mixujte přibližně 10 minut. Po této době se smetana nejprve změní na klasickou šlehačku. Pokračujte v mixování, dokud se šlehačka nezmění v pevnouhroudu. V tento okamžik přípravy se šlehačka rozdělena na máslo a podmáslí (čirá tekutina).

2. Podmáslí následně sceďte. Na stěnách kuchyňského robota vám pak zůstane vaše máslo. To s pomocí vařečky nebo naběračky promačkejte a snažte se z něj dostat co nejvíce přebytečné tekutiny – podmáslí.

3. Nyní máte máslohotové. Pokud však chcete, aby vám vydrželo co nejdéle, je třeba ho ještě pořádně promýt. Do mixéru proto na máslo nalijte velmi chladnou, až ledovou vodu a mixujte dalších 30 sekund.

4. Následně vodu vylejte. To, co zůstane, je vaše chutné domácí máslo. Vložte ho do uzavřeného obalu a umístěte do chladničky.

Pár užitečných tipů na závěr

Čím máslo důkladněji promyjete, tím déle vydží

Vynechte sůl, pokud chcete použít máslo na pečení.

Máslo můžete též skladovat a tvarovat ve voskovém papíru.

Pokud chcete máslo tvarovat, vložte jej do vhodné nádoby s požadovaným tvarem a velikostí.

(KPa, Alternativnimagazin, Foto: AM)

Komentáře