Zprvu zaskočený a šokovaný svět násilnými událostmi v americkém městě Chatlotesville začal zcela logicky kritizovat poměry ve Spojených státech.

USA „přednášejí“ po celém světě, zároveň se nemohou klidně vypořádat s problémy a konflikty v jejich vlastní zemi, například řekl RIA Novosti předseda ústavního výboru Rady federace Andrej Klišas.

Ve Virginii byl zaveden vyjímečný stav v souvislosti se střety příznivců pravicových organizací a jejich odpůrců v Charlottesville. V důsledku nepokojů ve městě byla zabita jedna osoba a zraněno 34 dalších.

„Než budou předčítat po celém světě lekce o tom, jak zařídit život v té či jiné části světa, bylo by dobré, kdyby se Spojené státy naučily pokojně řešit problémy a konflikty ve vlastní zemi,“ uvedl Klišas.

Podle něj politika elit ve Spojených státech v posledních několika letech nepřispívá k řešení problémů ve společnosti, a žene je dovnitř.

„Pak tyto problémy vypuknou v násilí a nepokoje, s nimiž se USA snaží bojovat zákazy vycházení a omezením základních svobod,“ konstatoval poslanec.

Stoupenci krajní pravice protestovali proti plánům zmístních úřadů na odstranění z „Parku emancipace“ sochy generála jižanské armády během občanské války Roberta E. Lee. První střety demonstrantů a odpůrci, jakož i zatýkání začalo v pátek, kdy stovky ultras uspořádali pochodňový průvod městem. Celkem, podle různých odhadů, přijelo od města 2 do 6 tisíc příslušníků krajní pravice, včetně členů neonacistických organizací a „Ku Klux Klanu“. Ve Virginii byl vyhlášen vyjímečný stav v souvislosti se střety v Charlottesville. Výsledkem incidentů ve městě je zabitá jedná osoba a 34 zraněných. FBI začala své vlastní vyšetřování událostí.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře