Uprchlíci

Cukr a bič: Členským státům chce EU platit za každého přijatého migranta

V rokovaniach členských štátov EÚ o prijímaní migrantov sa objavuje nový aspekt: nielen “pokuta” za odmietnutie prijatia, ale aj príspevok za prijatie každej jednej osoby.

Zatiaľ čo Maďarsko a Poľsko otvorene argumentujú s Európskou úniou o rozdelení 200 000 utečencov, o čom sa rozhodlo ešte v roku 2015, v rokovaniach členských štátov existuje nový mechanizmus budúcich kompromisných línií, o čom z rokovacích kruhov informuje Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Na úrovni svojich stálych predstaviteľov a ministrov vnútra členských krajín sa najnovšie vyrokovalo aj to, že za každého migranta by štát dostal 60 000 eur, no príspevok by nemal presiahnuť finančný objem 12 miliárd eur. Ak však štát prijme menej ako polovicu migrantov z toho, ako sú nastavené kvóty, v takomto prípade sa mu 60 000 eur na osobu odpočíta. V rokovacích kruhoch sa zdôrazňuje, že údaje sa môžu ešte zmeniť, napríklad horná hranica alebo suma za jedného migranta.

Rovnako by bolo možné vyslať pohraničnú stráž alebo vnútroštátnych azylových úradníkov na pomoc preťaženým štátom, čím by dané krajiny mohli prijať menej migrantov. S takouto flexibilitu by krajiny V4, čiže aj Slovensko, súhlasili.

“Bolo by dôležité, aby estónske predsedníctvo Rady čoskoro obnovilo diskusiu o dublinskom nariadení spolu s konkrétnymi návrhmi na technickej úrovni,” povedala hovorkyňa nemeckého spolkového ministerstva vnútra. Spolková vláda sa zaviazala k efektívnemu, krízovému a kompromisovateľnému systému, ktorý zabezpečí solidaritu vo všetkých členských štátoch EÚ a jeho udržateľnosť.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Přejít nahoru