Zatiaľ ešte nie je jasné, s kým dokážu strany únie CDU/CSU Angely Merkelovej po nedeľňajších nemeckých parlamentných voľbách uzatvoriť vládnu koalíciu, isté však je, že doterajšia politika podpory migrácie v Nemecku nebude môcť ďalej pokračovať. Povedal to dnes v rozhovore pre spravodajský server 888.hu maďarský bezpečnostný analytik György Nógrádi

Najdôležitejšou otázkou povolebného obdobia podľa jeho slov bude, aké kroky na reformu Európskej únie bude plánovať Nemecko, ktoré sa po skrachovaných predstavách francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona stane jedinou vedúcou silou Únie.

Nógrádi podotkol, že pre Maďarsko je mimoriadne dôležité, aká bude v Berlíne vláda. Pripomenul, že s úniou CDU/CSU má Maďarsko dobré vzťahy, podstatne menej dobré už ale so Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD) Martina Schulza.

Ak by vznikla veľká koalícia, v ktorej by Schulz bol šéfom diplomacie, pre Maďarsko by to podľa analytika nebolo výhodné, pretože tento politik vníma troch nepriateľov: Spojené štáty Donalda Trumpa, Poľsko a Maďarsko. “Základným princípom jeho programu je, že Maďarsko a Poľsko treba trestať za nedostatok solidarity zastavením platieb z EÚ,” dodal.

K otázke migrácie expert povedal, že Merkelová aj Schulz v kampani sľubovali zmenu postoja v reakcii na sťažnosti voličov na nefungujúcu integráciu, ako aj na to, že prisťahovalci podvádzajú, kradnú a klamú.

V Nemecku zaznamenali asi 3600 trestných činov súvisiacich s kampaňou
Nemecký Spolkový kriminálny úrad zaznamenal doteraz v súvislosti s predvolebnou kampaňou pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami v krajine okolo 3600 trestných činov, čo je o čosi viac ako v porovnateľnom období pred voľbami 2013.

Informáciu priniesol nedeľník Welt am Sonntag s odvolaním sa na hovorkyňu úradu a s predstihom o nej informovala regionálna rozhlasová a televízna stanica SWR.

Asi tri štvrtiny prípadov tvoria poškodenia cudzieho majetku, napríklad volebných plagátov, bilboardov alebo delikty propagandistického charakteru. Registrovali však aj viac ako 50 ublížení na zdraví.

Volební lídri a kandidáti jednotlivých politických strán sa ešte i dnes usilovali získať hlasy doteraz nerozhodnutých voličov.

Jasným favoritom volieb, ktoré sa začnú v nedeľu o 8.00 hod a potrvajú do 18.00 hod, sú strany únie CDU/CSU.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)