Švédski kriminalisti sú zaplavení podaniami, ktoré nestíhajú riešiť. Vo Švédsku totiž pribúdajú podania týkajúce sa znásilnenia. Príkladom je aj absurdný prípad znásilnenia 12-ročného dievčatka, na ktorý upozornil švédsky novinár. Polícia poznala meno i bydlisko páchateľa, avšak v priebehu šiestich týždňov ho nebola schopná predvolať.

K znásilneniu dievčatka došlo v polovici júla. Starší muž ju v centre Stenungsundu odvliekol na toaletu, kde ju zbil a znásilnil. Matka spoznala násilníka a ihneď kontaktovala políciu.

Začiatkom septembra sa o prípade informoval novinár Joakim Lamotte. Zistil, že prípadom sa polícia ešte nezaoberala, pretože je zahltená množstvom podaní týkajúcich sa znásilnenia.

“Viete, koľko prípadov znásilnení máme?” uviedla policajná dôstojníčka v nahrávke zverejnenej na youtube.

Lamotte jej následne uviedol, že má meno a adresu muža.  „Nie je čudné, že ste ho ešte ani nevypočuli?” opýtal sa.

Keď sa novinár začudoval, že nie sú schopní vyriešiť ani prípad 3-ročného dieťatka, policajtka váhavo vysvetlila. “Áno, tieto okolnosti sú poľutovania hodné. To je všetko, čo vám k tomu môžem povedať.”

Nils Norling, hovorca švédskej polície južného regiónu, vysvetlil, že došlo k nárastu trestných činov a zároveň polícia disponuje nedostatkom kvalifikovaných vyšetrovateľov. Dodal tiež, že v roku 2016 v porovnaní s rokom 2015 došlo k nárastu hlásení týkajúcich sa znásilnenia.

Štatistiky preukazujú, že u imigrantov, ktorí prichádzajú do Švédska v značnom počte, je 5,5-krát vyššia šanca sexuálnych trestných činov ako u domáceho obyvateľstva. Napriek uvedeným číslam polícia aj naďalej tvrdí, že nevidí žiadnu súvislosť medzi nárastom počtu znásilnení a prílivom migrantov.

(JRu, hlavnespravy.sk)