Martin Schulz poriadne nahneval viacerých predstaviteľov členských štátov Európskej únie o jej federalizácii do roku 2025. Medzi nimi aj čerstvého českého premiéra Andreja Babiša.

Podľa Schulza, národné štáty už na niekoľko väčších úloh (klimatické zmeny, daňové úniky veľkých firiem,  terorizmus či migrácia) jednoducho nestačia.

Ústavnú zmluvu o novej podobe EÚ by mal spolu s občanmi vypracovať aj konvent. “A keď ju budeme mať, musí byť predložená v členských krajinách (k hlasovaniu). A kto potom bude proti, ten pôjde z Európskej únie preč,” vyhlásil terajší predseda nemeckej SPD Martin Schulz.

K týmto slovám sa český premiér Andrej Babiš vyjadril pre ParlamentníListy nasledovne: “Pre mňa je to prejav obrovskej arogancie a pošliapania rovnosti všetkých členov Európskej únie. Podľa mňa po prijatí Lisabonskej zmluvy nie je potrebné pokračovať v ďalšom integračnom procese a ďalej posilňovať Brusel ako centrum moci, ktoré neustále odníma ďalšie a ďalšie právomoci a kompetencie členských štátov. Tento model európskych politikov, že na každú krízu reagujú hlbšou integráciou, len spôsobuje ďalšie a ďalšie problémy, a rozhodne nenapomáha k riešeniu aktuálnych problémov.”

A dodal: “Namiesto toho, aby Európa riešila migračnú krízu, ekonomické problémy južných štátov či posilňujúce sa postavenie Ruska, svoju neakcieschopnosť zvádza na členské štáty. Posilňovanie Bruselu sa deje na úkor členských štátov a fakticky to povedie k oslabovaniu národných štátov. Dlho z Európy počujeme, že malé členské štáty nemajú mať rovnaké práva ako tie veľké, a rovnakú váhu svojho hlasu. Tento výrok pána Schulza to len potvrdzuje.”

(JRu, hlavnespravy.sk)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]