Švédsko udělá co je třeba, včetně nasazení armády, aby ukončilo vlnu násilí imigrantských gangů, řekl ve středu premiér Stefan Lofven.

Počet vražd ve Švédsku je v mezinárodním srovnání relativně nízký, ale násilí gangů v posledních letech rapidně vzrostlo, a lidé se obávají, že to policie nezvládá.

V roce 2016 bylo ve Švédsku, které má stejný počet obyvatel jako Česká republika, 106 vražd, což je o 30 méně, než za stejné období v ČR. Ale švédská televize informovala o více než 300 přestřelkách, většinou v rámci bojů mezi gangy kvůli drogám a prostituci.

V prvním týdnu tohoto roku byli zastřeleni čtyři lidé. Další zemřel, když v metru zvedl granát a ten vybuchl.

Pořádek v zemi bude zřejmě hlavním tématem parlamentních voleb v září tohoto roku, při kterých budou národovečtí Švédští demokraté spojovat stoupající zločinnost v zemi s nárůstem migrantů.

“Nasazení armády by nebylo mou první volbou, ale jsem připraven udělat cokoliv je třeba, aby byl vážný organizovaný zločin vymýcen,” řekl Lofven.

Vláda policii slíbila navíc 7,1 miliard korun, zpřísnění zákonů a snadnější monitoring telefonních hovorů a emailů.

Ale zpráva úřadu pro prevenci kriminality ukazuje, že rostoucí počet Švédů si ohledně zločinnosti dělá obavy a přestává policii a soudnímu systému věřit.

“Lidé jsou zabíjení v pizzériích, lidé jsou zabiti granáty, které najdou na ulici,” řekl ve středu v parlamentu šéf Švédských demokratů Jimmie Akesson.

“Toto je nové Švédsko, nové, vzrušující, dynamické. Multikulturní ráj, za který mnozí v tomto shromáždění tolik let bojovali, aby jej stvořili,” dodal sarkasticky.

(JRu, svetkolemnas.info)

RSS Protext – kultura

  • Ve Výstavní síni Mánes se konala 1. sálová aukce Art Capital
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Art Capital/1. sálová aukce/Výstavní síň Mánes/3.12.2023Ve Výstavní síni Mánes se konala v neděli 1. sálová aukce Art Capital, během které byla vydražena umělecká díla v celkové hodnotě 16,887.600 Kč, s aukční přirážkou 20 %. Do aukce se zapojilo přes 200 dražitelů a prodejnost dosáhla 81 %.Vrcholem večera a současně […]
  • Darujte zážitek plný filmové hudby
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Lámete si hlavu s dárkem pro filmového nebo herního nadšence? Se vstupenkami na koncerty Filmové filharmonie jistě nesáhnete vedle. Po novém roce chystá orchestr nejoblíbenější programy FANTASY a GAMES.Nezůstane se na ně prášit ve skříni, málokdo je bude chtít vyměnit, a navíc si je můžete užít společně. Zážitky jsou […]
  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]