USA se z dronového útoku na ruskou základnu usvědčili sami. Terorismus tak posunuli na nový level.

Teroristi, ktorí pár dní dozadu zaútočili na ruskú základňu Hmeimim v Sýrii dronmi riadenými cez GPS, pričom im Rusi 7 dronov systémom Pancir-S hneď zostrelili a nad ďalšími 6 prevzali kontrolu ich rádioelektronické systémy, tak museli učiniť jedine za podpory „cudzích“ tajných služieb. Okrem toho, že neďaleko miesta útoku lietalo aj americké výzvedné lietadlo, včera sa USA z útoku v podstate sami usvedčili.

Po analýze týchto dronov a výbušniny, ktorú niesli, ruskí špecialisti vyhlásili, že drony mohli byť dodané teroristom len krajinou, ktorá je schopná poskytovať satelitnú navigáciu a diaľkové ovládanie jednotlivých výbušných zariadení. Aj keď ruské MO neoznačilo žiadnu konkrétnu krajinu, včera sa bez príčiny iniciatívne ozvali USA a samotný Pentagon vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že takéto drony je možné ľahko zakúpiť na voľnom trhu.

Na to ruské MO opäť zareagovalo nasledovne: “Iniciatívne prehlásenie hovorcu Pentagonu, že všetky tieto technológie sú ľahko dostupné na voľnom trhu nevyvoláva len naše znepokojenie, ale tiež legitímny záujem. O akých technológiách je reč, kde sa uvedený trh nachádza a ktorá bezpečnostná služba obchoduje s dátami kozmickej rozviedky? Okrem toho, to prináša nový pohľad na podivnú zhodu okolností, prečo v čase útoku teroristov nad Stredozemným morom vo výške 7 000 metrov operovalo viac ako 4 hodiny medzi základňami Tartus a Hmeimim výzvedné lietadlo americkej námornej pechoty Poseidon? Ďalej, v prehlásení ruského MO o poskytnutí technológií teroristom k spáchaniu dronového útoku na ruské vojenské objekty v Sýrii nebola zámerne žiadna zmienka o zapojení konkrétnej krajiny, ani o samotných technológiách… Len aby sa naprogramovali regulátory dronov a odhodenie munície v systéme GPS musíte mať slušnú inžiniersku školu jednej z vyspelých krajín. Áno a získať presné súradnice na základe kozmickej rozviedky nemôžu zďaleka všetci. Chceme znovu zdôrazniť, že až donedávna nič takého teroristi nemali.”

Každému musí byť po tomto iniciatívnom vystúpení hovorcu Pentagonu jasné, kto za útokom stojí a koho malo aj ruské ministerstvo obrany vo svojich vyhláseniach na mysli. K útoku sa okrem MO RF vyjadril aj zástupca vedúceho výboru pre obranu Rady federácie Franz Klincevič, ktorý vinníka pomenoval už priamo, keď povedal: “Takto naplánovaný útok na ruské základne bolo nemožné vykonať bez špeciálnych služieb, pretože sú tu otázky financovania, kompletizácie a riešenia technických problémov. V Sýrii ich jednoducho nemožno získať, je to práca špeciálnych služieb koordinovaných USA. Pri plánovaní útoku na ruské zariadenia v Sýrii bolo potrebné veľmi dobre poznať situáciu a pripraviť celý proces.”

A podotkol aj to, že daný dronový útok štartuje v podstate novú éru terorizmu, keď teroristi budú schopní zabíjať ľudí pomocou dronov zo vzduchu. Ako Klincevič doslova povedal: “Sú to nové varianty teroristickej vojny, budú sa zlepšovať, pritvrdzovať, teroristi budú testovať nové technológie. Je to vývoj nových technológií, ktoré môžu byť prevedené na teroristické bunky v rôznych krajinách. V Sýrii je možné takéto drony zostreliť, tam existujú adekvátne zbrane, ale v mestských oblastiach, kde je veľká koncentrácia ľudí, to je takmer nemožné.” Aj rôzne cenovo dostupné drony sa tak v podstate dajú takýmto spôsobom zneužiť a stávajú sa potenciálnymi útočnými zbraňami teroristov, čím sa aj tieto doterajšie „zábavky“ stávajú pre spoločnosť hrozbou.

Aj keď teroristi nebudú samozrejme schopní takéhoto profesionálneho útoku ako v Sýrii, ktorý očividne učinili s priamou pomocou amerických „špecialistov“, o čom svedčí nielen použitá technológia, ale aj americké výzvedné lietadlo Poseidon, ktoré v čase útoku v blízkosti danej základne krúžilo, drony sa začínajú pre ľudí stávať hrozbou. Každopádne týmto posledným útokom na ruskú základňu Hmeimim v Sýrii bol globálny terorizmus posunutý do nového levelu, ktorým je potrebné sa začať naozaj reálne zaoberať.

(JRu, hlavnespravy.sk)

Přejít nahoru