Na portáli politpuzzle Vladimir Anochin, viceprezident Ruskej akadémie geopolitických štúdii venuje svoju pozornosť posledným komentárom v britských médiách, týkajúcich sa ruského systému odvetného jadrového úderu Perimeter, na Západe označovanom ako systém Mŕtva ruka.

Anochin považuje záujem britských médií za súčasť pokračujúcich protiruských útokov a provokácii, pričom ich cieľom je masírovať verejnú mienku a vytvoriť obraz Ruska, ktorý je hrozbou celému svetu. Za kľúčový článok považuje Vladimír Anochin článok publikovaný v Daily Star.

Podľa Anochina je systém Perimeter starým systémom, ktorý vznikol ešte v čase existencie ZSSR. Systém Mŕtva ruka je navrhnutý tak, aby v prípade jadrovej vojny aj v prípade, že zahynie celá politická garnitúra v Rusku, dokázal vyslať ruské rakety najmä na územie USA.

Anochin uvádza, že britské médiá potrebujú masírovať britských občanov údajnou ruskou hrozbou. Britské médiá usilovne vytvárajú obraz Ruska, chystajúceho sa k jadrovej vojne, v ktorej zahynie celá ľudská civilizácia. Cieľom je polarizovať britskú spoločnosť a nastaviť ju na protiruskú vlnu.

Pravdou ostáva, že systém Perimeter, vypracovaný v čase existencie ZSSR, predstavuje pre USA výrazný zdržiavaci faktor. Američania totiž ani vďaka preventívnemu jadrovému úderu voči Rusku, ktorý by dokázal teoreticky vymazať región Moskvy z povrchu zeme a po všetkých snahách dostať ruský jadrový systém pod svoju kontrolu, nemôžu zaručiť, že sa systém automaticky nespustí a nezničí USA. Stačia k tomu dvaja riadne naštvaní ruskí poručíci.

Systém Perimeter (Mŕtva ruka), spoločne s ruskou jadrovou triádou (letectvo, námorníctvo, pozemné sily) netreba vnímať ako hrozbu, ale ako zdržiavaci faktor voči USA, ktorý drží Američanov na uzde a neumožňuje im správať sa voči Rusku rovnako agresívne, ako sa správali voči Iraku, Sýrii, Líbyi či Juhoslávii.

Samozrejme, americké jadrové zbrane a čoraz agresívnejšiu americkú politiku britské médiá za hrozbu pre ľudskú civilizáciu nepovažujú.

(JRu, hlavnespravy.sk)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]