USA vytvorili zoznam krajín, ktoré vo Valnom zhromaždení OSN hlasujú v súlade s postojom Washingtonu a taktiež tých, ktorí sú vo väčšine prípadov proti názorom Spojených štátov.

Podľa správy Ministerstva zahraničia USA, minulý rok sa na Valnom zhromaždení OSN prerokovávalo 93 návrhov uznesenia. V 31% prípadoch hlasovala väčšina členských štátov OSN rovnako ako USA, čo je o 10% menej než v roku 2016.  Podobnú správu vydalo americké ministerstvo zahraničia už 34-krát po sebe idúcich rokov. Do zoznamu 10 krajín, ktorých rozhodnutie pri hlasovaní Valného zhromaždenia OSN sa často zhodovalo s USA, vstúpili: Izrael, krajiny Mikronézie, Kanada, Marshallove ostrovy, Austrália, Veľká Británia, Francúzsko, Palau, Ukrajina a Česká republika.

Na zoznam štátov, ktorých názory boli na Valnom zhromaždení OSN najviac odlišné od návrhov USA, sa dostali štáty: Zimbabwe, Burundi, Irán, Sýria, Venezuela, Severná Kórea, Turkmenistan, Kuba, Bolívia a Južná Afrika.

“Americký národ platí 22 % z celkového rozpočtu OSN. To je viac než tri krajiny dohromady, ktoré nasledujú po USA v rebríčku najväčších darcov. Bez ohľadu na túto štedrosť, iné krajiny hlasovali za USA iba v 31%, čo je najnižší ukazovateľ od roku 2016…” je uvedené v správe amerického veľvyslankyne pri OSN Nikky Haleyovej. Podľa neho “je to neprijateľná reakcia na naše investície”.

Haleyová tiež pripomenula, že v súvislosti s tým, že začala pracovať ako veľvyslankyňa USA pri OSN, sľúbila viesť záznamy o tých, ktorí budú vystupovať proti záujmom USA.

“Tento zoznam výsledkov hlasovania hovorí sám za seba, prezident Donald Trump sa chce uistiť, že naša podpora vo forme dolárov, tá najštedrejšia na svete, bude vždy slúžiť americkým záujmom. Pomôžeme mu, aby videl, že americký národ bude konečne dostatočne ocenený,” uviedla v prehlásení Haleyová.

(JRu, hlavnespravy.sk)